Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Zmroziło

27 kwietnia 2007
Po gwałtownym spadku temperatury w nocy, sadownicy załamują ręce. Na tak niskie temperatury nikt nie był przygotowany. Straty są ogromne.

Sadownicy mówią zgodnie. To nie był przymrozek ale najzwyklejszy w świecie mróz. Straty będą tym większe, że krótkotrwały spadek temperatury nastąpił gwałtownie.

Tomasz Korczak, Rębowola: - Temperatura spadła według odczytu stacji meteo do -5 stopni Celsjusza. Z rozmów z sąsiadami wiem, że w wielu rejonach te spadki były znacznie niższe, nawet do -8.

Tak niskiej temperatury nie wytrzymało większość kwitnących drzewek. Najbardziej ucierpiały wiśnie, jabłonie i grusze. Najmniejszych strat sadownicy spodziewają się tylko u śliw.

Tomasz Korczak Rębowola: - We wszystkich sadach kwiat centralny został uszkodzony w 100%. To będzie się wiązało z gorszą jakością owoców i co za tym idzie z obniżką plonu.

Największe szkody mróz wyrządził w Kujawsko-Pomorskiem, w Wielkopolsce, Mazowszu i Lubelszczyźnie. Na ostateczne szacowanie strat trzeba jednak poczekać co najmniej 2 tygodnie.


POWIĄZANE

Bruksela, 30 marca 2021 r. – „W Europie jest coraz mniej lasów.” „Nasze lasy są ...

1. kwietnia br. Ubezpieczenia Pocztowe rozpoczęły sprzedaż ubezpieczeń upraw z d...

Copa i Cogeca zauważyły, że zgodnie z ustaleniami grupy ekspertów państw członko...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę