Zmroziło

27 kwietnia 2007
Po gwałtownym spadku temperatury w nocy, sadownicy załamują ręce. Na tak niskie temperatury nikt nie był przygotowany. Straty są ogromne.

Sadownicy mówią zgodnie. To nie był przymrozek ale najzwyklejszy w świecie mróz. Straty będą tym większe, że krótkotrwały spadek temperatury nastąpił gwałtownie.

Tomasz Korczak, Rębowola: - Temperatura spadła według odczytu stacji meteo do -5 stopni Celsjusza. Z rozmów z sąsiadami wiem, że w wielu rejonach te spadki były znacznie niższe, nawet do -8.

Tak niskiej temperatury nie wytrzymało większość kwitnących drzewek. Najbardziej ucierpiały wiśnie, jabłonie i grusze. Najmniejszych strat sadownicy spodziewają się tylko u śliw.

Tomasz Korczak Rębowola: - We wszystkich sadach kwiat centralny został uszkodzony w 100%. To będzie się wiązało z gorszą jakością owoców i co za tym idzie z obniżką plonu.

Największe szkody mróz wyrządził w Kujawsko-Pomorskiem, w Wielkopolsce, Mazowszu i Lubelszczyźnie. Na ostateczne szacowanie strat trzeba jednak poczekać co najmniej 2 tygodnie.


POWIĄZANE

Producent przypraw, koncentratów spożywczych, suszy warzyw i owoców z Wierzchosł...

Do obrotu na Giełdowym Rynku Rolnym prowadzonym przez Towarową Giełdę Energii S....

Świętowanie Dnia Babci i Dziadka jest ważne. 21 i 22 stycznia to czas, w którym ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę