CTR_80917

Żniwa: będą kolejki?

23 lipca 2003

Żniwa rozpoczęły się już na dobre. W tym roku nie powinno być nadmiaru ziarna. Rolnicy obawiają się jednak, że powtórzy się sytuacja z zeszłego roku i żeby sprzedać zboże, będą musieli stać w długich kolejkach.

Na Opolszczyźnie Agencja Rynku Rolnego skupi prawie 400 tys. ton zboża. Prawie o 1/4 więcej niż w ubiegłym roku. Najwięcej, bo 126 tys. ton przyjmą Polskie Zakłady Zbożowe w Brzegu i młyny PZZ–tów. Od rolników z województwa opolskiego skupować będzie 35 firm. W tym roku producenci zbóż i organizacje rolnicze szacują, że plony będą o 30 proc. niższe od spodziewanych. Ucierpieć też może jakość zboża.

Na Dolnym Śląsku ziarno przyjmują już magazyny w Ujeździe Górnym, Dziewieniu, Oławie i Oleśnicy. Jak dotąd nie ma kolejek. To elewatory oczekują na pszenicę i na rolników... 
 
Na Dolnym Śląsku limit skupu interwencyjnego jest podobny jak w roku ubiegłym – 535 tysięcy ton. Nie wiadomo tylko, czy ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne, udało się rolnikom wyprodukować tyle dobrego zboża. Czy wypełnione zbożem ciągniki spod elewatora zostaną odprawione z kwitkiem do przetwórni pasz? 
 
Rolnicy nie chcą powtórki sprzed dwóch lat, kiedy na 10 prób 8 nie spełniało wymagań. Dlatego domagają się obniżenia parametrów, zwłaszcza gęstości i wyrównania oraz zwiększenia cen, aby zrekompensować straty rolnikom.


POWIĄZANE

Z nowych szacunków opublikowanych przez Copa i Cogeca w Brukseli wynika, że tego...

Na przełomie września i października wielu rolników zastanawia się, czy po wysie...

Od 1 sierpnia do 30 września br. w całym kraju nie było suszy rolniczej, przeciw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę