informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Żniwne ostatki

12 sierpnia 2003

Ze względu na bogatą mozaikę gleb w powiecie grudziądzkim, tegoroczne zbiory zbóż są skrajnie zróżnicowane – twierdzi Zdzisław Kapuściarek, kierownik Rejonowego Zespołu Doradztwa Rolniczego.

Specjaliści z grudziądzkiego RZDR oceniają zawansowanie tegorocznych żniw na 90 procent. Zbiory pszenicy w gminach Łasin i Gruta są u większości rolników wyższe od ubiegłorocznych. Zdarzają się niekiedy wydajności przekraczające 10 ton z hektara. Na glebach piaszczystych w gminach Rogóźno, Świecie nad Osą i Grudziądz plony żyta i pszenicy wynoszą zaledwie tonę lub nieco więcej – mówi Zdzisław Kapuściarek. 

Słowa kierownika RZDR potwierdzają rolnicy, stojący z przyczepami pełnymi pszenicy w niewielkiej kolejce przed magazynami Młynów Produkcyjno-Handlowej w Szczepankach. – Miałem obsiane pszenicą 8 hektarów. Średnia wydajność ziarna wyniosła ponad 80 kwintali z hektara. Jest to o niemal tonę więcej niż w ubiegłym roku – cieszy się Ludwik Polesiak z Bukowca. Podobne zbiory osiągnął Marek Miąsko z Gołębiewka. 

Wiosenne przymrozki i długa susza spowodowały straty w plonach dochodzące do trzech ton w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wymłóciłem zaledwie dwie tony pszenicy z hektara. Ziarno jest mniejsze, ale na szczęście ma odpowiednią zawartość glutenu – stwierdza Jan Jaworski z Piasków. – Dobrze, że zaraz po wymłóceniu zboża udało mi się wykonać podorywki, gdyż ziemia schnie z każdą godziną. Jak nie popada, trudno będzie zasiać oziminy – dodaje.


POWIĄZANE

Jesteśmy jako kraj potentatem produkcji owoców, ale jemy aż o 40% mniej owoców n...

Kujawsko – Pomorskie to ważny rolniczo region kraju, nie tylko z powodu dużego a...

W dniu 15 maja 2019 r. upływa termin składania Informacji o produkcji i zbyciu s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę