Żniwne ostatki

12 sierpnia 2003

Ze względu na bogatą mozaikę gleb w powiecie grudziądzkim, tegoroczne zbiory zbóż są skrajnie zróżnicowane – twierdzi Zdzisław Kapuściarek, kierownik Rejonowego Zespołu Doradztwa Rolniczego.

Specjaliści z grudziądzkiego RZDR oceniają zawansowanie tegorocznych żniw na 90 procent. Zbiory pszenicy w gminach Łasin i Gruta są u większości rolników wyższe od ubiegłorocznych. Zdarzają się niekiedy wydajności przekraczające 10 ton z hektara. Na glebach piaszczystych w gminach Rogóźno, Świecie nad Osą i Grudziądz plony żyta i pszenicy wynoszą zaledwie tonę lub nieco więcej – mówi Zdzisław Kapuściarek. 

Słowa kierownika RZDR potwierdzają rolnicy, stojący z przyczepami pełnymi pszenicy w niewielkiej kolejce przed magazynami Młynów Produkcyjno-Handlowej w Szczepankach. – Miałem obsiane pszenicą 8 hektarów. Średnia wydajność ziarna wyniosła ponad 80 kwintali z hektara. Jest to o niemal tonę więcej niż w ubiegłym roku – cieszy się Ludwik Polesiak z Bukowca. Podobne zbiory osiągnął Marek Miąsko z Gołębiewka. 

Wiosenne przymrozki i długa susza spowodowały straty w plonach dochodzące do trzech ton w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wymłóciłem zaledwie dwie tony pszenicy z hektara. Ziarno jest mniejsze, ale na szczęście ma odpowiednią zawartość glutenu – stwierdza Jan Jaworski z Piasków. – Dobrze, że zaraz po wymłóceniu zboża udało mi się wykonać podorywki, gdyż ziemia schnie z każdą godziną. Jak nie popada, trudno będzie zasiać oziminy – dodaje.


POWIĄZANE

Pierwsza transza wypłaty za skup jabłek przez firmę Eskimos wczoraj została prze...

Wypłaty pomocy suszowej wstrzymane do stycznia br., ze wglądu na wyczerpanie się...

5. grudnia obchodzimy Światowy Dzień Gleby. "To ważna inicjatywa, która ma zwróc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę