Żyto z dopłatą

25 lipca 2003

W poniedziałek Zakłady Przetwórstwa Zbożowo-Młynarskiego Sp. z o.o. w Kruszwicy rozpoczęły skup żyta konsumpcyjnego z dopłatą Agencji Rynku Rolnego.

Żyto skupuje magazyn w Sukowach – od poniedziałku do soboty, w godz. 7.00-17.00. Cena podstawowa została ustalona w wysokości 325 zł za tonę. Natomiast dopłata z Agencji Rynku Rolnego do każdej tony wynosi 75 zł. Limit skupowy ustalono na 6 tys. ton 

Kruszwickie "Spichrze" przygotowują się również do skupu pszenicy. W lipcu i sierpniu elewatory w Kruszwicy i Strzelnie oraz w magazynie w Chełmcach planują skupić 14 tys. ton ziarna, zaś we wrześniu 6 tys. ton. Prawdopodobnie ilość ta zostanie jeszcze powiększona. Przystąpiliśmy bowiem do drugiego przetargu, ogłoszonego przez Agencję Rynku Rolnego. Jego wyniki poznamy dzisiaj – powiedział "Gazecie Pomorskiej", Edmund Kowalski, prezes zarządu ZPZM. Ile pieniędzy trafi do rolników i producentów rolnych? Cena podstawowa tony pszenicy wynosi 440 zł. Dopłata w lipcu i sierpniu wyniesie 110 zł, we wrześniu 120 zł i w październiku 130 zł.

Czy kruszwicka spółka jest w stanie skupić zaplanowane ilości ziarna z tegorocznych zbiorów. Z wielu rejonów kraju, także z kujawskich gmin napływają bowiem informacje o stratach w uprawach polowych, spowodowanych przez suszę. -Nie podzielam w pełni tej opinii. Generalnie zbiory będą mniejsze, ale kujawskie gleby okazały się odporniejsze na brak wilgoci w glebie i dlatego spodziewamy się skupić planowane ilości – dodał prezes Kowalski. Swoją opinię opiera również na dużym zainteresowaniu rolników dostarczeniem pszenicy do jej przechowywania w ramach tzw. domu składowego W ciągu kilku dni zawarto 145 umów na dostarczenie 16 tys. ton pszenicy.


POWIĄZANE

Rolnictwo naraża na zanieczyszczenie 38 proc. wody w UE. Rozwiązaniem są uprawy ...

Wynalezienie antybiotyków zrewolucjonizowało medycynę. Ich stosowanie uratowało ...

POLPIG, zaproponował zmiany ustawowe, które maja za zadanie ograniczyć skutki kr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę