aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Żyto z dopłatą

25 lipca 2003

W poniedziałek Zakłady Przetwórstwa Zbożowo-Młynarskiego Sp. z o.o. w Kruszwicy rozpoczęły skup żyta konsumpcyjnego z dopłatą Agencji Rynku Rolnego.

Żyto skupuje magazyn w Sukowach – od poniedziałku do soboty, w godz. 7.00-17.00. Cena podstawowa została ustalona w wysokości 325 zł za tonę. Natomiast dopłata z Agencji Rynku Rolnego do każdej tony wynosi 75 zł. Limit skupowy ustalono na 6 tys. ton 

Kruszwickie "Spichrze" przygotowują się również do skupu pszenicy. W lipcu i sierpniu elewatory w Kruszwicy i Strzelnie oraz w magazynie w Chełmcach planują skupić 14 tys. ton ziarna, zaś we wrześniu 6 tys. ton. Prawdopodobnie ilość ta zostanie jeszcze powiększona. Przystąpiliśmy bowiem do drugiego przetargu, ogłoszonego przez Agencję Rynku Rolnego. Jego wyniki poznamy dzisiaj – powiedział "Gazecie Pomorskiej", Edmund Kowalski, prezes zarządu ZPZM. Ile pieniędzy trafi do rolników i producentów rolnych? Cena podstawowa tony pszenicy wynosi 440 zł. Dopłata w lipcu i sierpniu wyniesie 110 zł, we wrześniu 120 zł i w październiku 130 zł.

Czy kruszwicka spółka jest w stanie skupić zaplanowane ilości ziarna z tegorocznych zbiorów. Z wielu rejonów kraju, także z kujawskich gmin napływają bowiem informacje o stratach w uprawach polowych, spowodowanych przez suszę. -Nie podzielam w pełni tej opinii. Generalnie zbiory będą mniejsze, ale kujawskie gleby okazały się odporniejsze na brak wilgoci w glebie i dlatego spodziewamy się skupić planowane ilości – dodał prezes Kowalski. Swoją opinię opiera również na dużym zainteresowaniu rolników dostarczeniem pszenicy do jej przechowywania w ramach tzw. domu składowego W ciągu kilku dni zawarto 145 umów na dostarczenie 16 tys. ton pszenicy.


POWIĄZANE

Światowa produkcja zbóż osiągnie 2,854 mld ton w 2024 r., co stanowi nowy rekord...

Pierwszy Europejski Kongres Sorgo Akt założycielski: utworzenie europejskiego se...

Wielu plantatorów zbóż przekonało się już o zasadności zaprawiania materiału sie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę