EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Żywienie na mokro wciąż nie doceniane

2 grudnia 2003

Wciąż jeszcze systemy zadawania pasz na mokro nie są doceniane przez polskich producentów świń. Świadczy o tym niewielkie zainteresowanie konferencją zorganizowaną przez KSPOW w Poznaniu poświęconą wyłącznie żywieniu na mokro. Pomimo, iż w Polsce oferowane są już takie systemy i urządzenia, to producenci świń nie są do nich przekonani.

Zdaniem ekspertów karmienie na mokro ma wiele zalet z żywieniowego punktu widzenia. Zwłaszcza dla prosiąt pasza w formie płynnej jest w swej konsystencji bliższa mleku lochy niż pasza sucha. Nowoczesne systemy pozwalają na automatyczne zadawanie i mieszanie zawsze świeżej porcji dawki, nawet kilkanaście razy w ciągu doby. Dzięki temu, że pasza jest sporządzana przed każdorazowym jej zadaniem do koryta, można modyfikować jej skład.

Zdaniem przedstawicieli firm Weda i Big Dutchman prezentujących swoje urządzenia, instalacja jest ekonomicznie uzasadniona w chlewniach powyżej 800 - 1000 stanowisk tuczników. Im większa tuczarnia, tym niższy koszt w przeliczeniu na jedno stanowisko, dzięki lepszemu wykorzystaniu urządzeń dozujących i mieszających oraz systemu sterowania. Karmienie na mokro jest z pewnością interesujące dla większych obiektów oraz tam, gdzie można tanio nabyć pasze uboczne z przemysłu, np. mleczarskiego jak serwatka. Poza tym łatwiej jest stosować CCM czy kiszone ziarno kukurydzy, której uprawa w polskich warunkach jest coraz bardziej interesująca, a koszt suszenia ziarna wysoki.


POWIĄZANE

Do tegorocznych żniw zrealizujemy rozbudowę i modernizację elewatora Braniewo- p...

Już od lat inflacja pochłania siłę nabywczą oszczędności znacznie szybciej niż b...

Zaprawianie materiału siewnego jest pierwszym, podstawowym zabiegiem ochrony roś...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę