Bayer_dekalb_lipiec_2020

Bez postępu.

16 maja 2007
Na początku maja Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego zezwoliła na dostawy polskiego bydła rasowego. Nieoczekiwana decyzja zaskoczyła branżę mięsną tym bardziej, że żywych zwierząt nikt tam sprzedawać nie zamierzał.

Witold Choiński Polskie Mięso: - Nie nastawiamy się na sprzedaż rodzimych czy nawet importowanych ras bydła mięsnego, bo produkcja rozwija się w Polsce teraz dynamicznie.

Ten nieznaczący gest Rosji nie zmienia naszego stanowiska w sprawie weta na rozpoczęcie negocjacji między Unią Europejską a Rosją. Za kilka dni w Samarze ma się rozpocząć długo oczekiwany szczyt o współpracy handlowej. Nasz sprzeciw skutecznie go blokuje. Wczoraj Premier Jarosław Kaczyński zapowiedział, że wciąż nie mamy powodu żeby zmienić dotychczasowe stanowisko.

Jarosław Kaczyński: - Rosjanie nie wycofali sankcji wobec tego my nie wycofujemy weta. Tutaj się nic nie zmienia.

To nieustanna próba sił – tak całą tę sprawę komentują specjaliści. Mimo, że na razie, nie ma obawy, że konflikt handlowy między Rosją a Polską rozszerzy się na inne produkty. Ale na zmianę twardego stanowiska Moskwy też nie mamy co liczyć.

Michał Kacewicz ekspert ds. rynków wschodnich: - Pojawienie się argumentu o tym, że mięso polskie jest subsydiowane przez UE i dlatego jest to „niesprawiedliwe” i nie dlatego nie może się znaleźć na rynku rosyjskim, to jest argument świadczący o tym, że Rosjanie nie chcą iść na kompromis.

W piątek w Samarze ma się rozpocząć szczyt Unia Europejska – Rosja. Miał być na nim poruszany temat nowej unijno-rosyjskiej umowy o handlu. Komisja Europejska domagała się od władz w Moskwie, aby najpóźniej do czasu szczytu określiły datę zniesienia embarga na polskie produkty. Tak się jednak nie stało. A to oznacza, że piątkowe spotkanie nie będzie miało większego znaczenia.  

POWIĄZANE

W dniu 27 lipca 2020 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wobec licznych wnios...

W dniu 27 lipca 2020 r. Zarząd KRIR realizując wniosek przyjęty podczas IV posie...

Zarząd KRIR realizując wniosek przyjęty na IV Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Roln...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę