aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

PROGNOZY WZROSTU PRODUKCJI POMARAŃCZY WE WŁOSZECH W SEZONIE 2015/16

11 lutego 2016
PROGNOZY WZROSTU PRODUKCJI POMARAŃCZY WE WŁOSZECH W SEZONIE 2015/16

Według prognoz USDA, produkcja pomarańczy we Włoszech w sezonie 2015/16 (listopad/październik) wzrośnie znacznie –o 43% do 1,95 mln ton, dzięki bardzo dobrym warunkom pogodowym. Poza tym, wprowadzenie nowych odmian i sadzonek o wysokiej jakości, odpornych na wirus tristeza cytrusowych (CTV), umożliwia rozszerzenie kalendarza produkcyjnego.

Prognozuje się bardzo dobrą jakość zbiorów. W poprzednim sezonie 2014/15 poziom produkcji obniżył się niemal o jedną czwartą z uwagi na suszę oraz zakażenie plantacji pomarańczy wirusem CTV na ok. 32 tys. ha w prowincjach Katania i Syrakuzy na Sycylii. Kalabria i Sycylia są regionami o największej produkcji pomarańczy we Włoszech. Najbardziej rozpowszechnione odmiany pomarańczy uprawianew tym kraju to czerwone Tarocco, Moro i Sanguinello oraz pomarańczowe Naveline i Valencia.

Włochy importują pomarańcze głównie z Hiszpanii, a eksportują przeważnie do Niemiec, Szwajcarii, Austrii i Francji. W poprzednim sezonie 2014/15 sprowadzono aż o 41% więcej pomarańczy niż rok wcześniej ze względu na spadek produkcji. W bieżącym sezonie przywóz obniży się o jedną trzecią wraz ze wzrostem zbiorów.

W sezonie 2015/16 włoska produkcja mandarynek wyniesie ok. 760 tys. ton i będzie o 12% niższa od ubiegłorocznej ze względu na dotkliwe burze, które nawiedziły Sycylię (główny region produkcji) w maju, czerwcu i sierpniu 2015 r. Spadnie również znacząco eksport i spożycie tych owoców. Największymi odbiorcami włoskich mandarynek są Polska i Rumunia.

FAMMU/FAPA na podst. FAS/USDA


POWIĄZANE

jak NGT mogą wesprzeć polskie rolnictwo w kierunku zrównoważonego rozwoju i konk...

Jak podaje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, Iran rozpoczyna wysyłki jaj k...

Nnie są to dobre wieści dla poskich rolników. Unia Europejska ostatecznie zatwie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę