Rolnicy przed dużym wyzwaniem

15 stycznia 2016
Rolnicy przed dużym wyzwaniem

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, by zminimalizować problem głodu na świecie, do 2050 r. efektywność rolnictwa musi wzrosnąć o 70%. Przy zwiększającej się populacji i malejącej powierzchni gruntów uprawnych będzie to trudne zadanie. Jak rolnicy – także polscy – mogą sprostać wyzwaniu?

„Zmiany klimatyczne, osuszanie gruntów uprawnych oraz wchłanianie ich przez aglomeracje nie służą rolnictwu. Tymczasem zapotrzebowanie na płody rolne się zwiększa. Ludzi przybywa. W samej Afryce wzrost populacji do 2100 r. może wynieść ponad 200%. Rolnictwo stoi więc przed gigantycznym wyzwaniem” – mówi serwisowi infoWire.pl Dariusz Szydełko, prezes zarządu Polskiego Instytutu Rolnictwa.

Aby zwiększyć efektywność rolnictwa, oprócz stosowania odpowiednich metod agronomicznych i zootechnicznych warto sięgnąć po najnowsze technologie. Przykładem mogą być zintegrowane systemy do zarządzania gospodarstwem rolnym czy komputerowe wspomaganie w rolnictwie precyzyjnym, świetnie rozwijające się na Zachodzie i coraz popularniejsze w Polsce. Obiecujące są również praktyki ekologiczne zapobiegające degradacji środowiska i zachowujące gleby w dobrym stanie dla przyszłych pokoleń.

Rolnictwo musi sprostać wyzwaniom – stać się wydajniejsze, odporne na nieprzewidywalne warunki pogodowe i przyjaźniejsze przyrodzie oraz klimatowi, gdyż mimo zauważalnych sukcesów w walce z głodem wciąż ponad 800 mln osób nie je regularnie posiłków.

infowire.pl


POWIĄZANE

Pierwsza transza wypłaty za skup jabłek przez firmę Eskimos wczoraj została prze...

Światowe ceny żywności, a zwłaszcza oleju, nabiału i kasz, w listopadzie spadły ...

List intencyjny podpisany między spółkami obejmuje kwestie dostaw skroplonego ga...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę