Rolnicy przed dużym wyzwaniem

15 stycznia 2016
Rolnicy przed dużym wyzwaniem

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, by zminimalizować problem głodu na świecie, do 2050 r. efektywność rolnictwa musi wzrosnąć o 70%. Przy zwiększającej się populacji i malejącej powierzchni gruntów uprawnych będzie to trudne zadanie. Jak rolnicy – także polscy – mogą sprostać wyzwaniu?

„Zmiany klimatyczne, osuszanie gruntów uprawnych oraz wchłanianie ich przez aglomeracje nie służą rolnictwu. Tymczasem zapotrzebowanie na płody rolne się zwiększa. Ludzi przybywa. W samej Afryce wzrost populacji do 2100 r. może wynieść ponad 200%. Rolnictwo stoi więc przed gigantycznym wyzwaniem” – mówi serwisowi infoWire.pl Dariusz Szydełko, prezes zarządu Polskiego Instytutu Rolnictwa.

Aby zwiększyć efektywność rolnictwa, oprócz stosowania odpowiednich metod agronomicznych i zootechnicznych warto sięgnąć po najnowsze technologie. Przykładem mogą być zintegrowane systemy do zarządzania gospodarstwem rolnym czy komputerowe wspomaganie w rolnictwie precyzyjnym, świetnie rozwijające się na Zachodzie i coraz popularniejsze w Polsce. Obiecujące są również praktyki ekologiczne zapobiegające degradacji środowiska i zachowujące gleby w dobrym stanie dla przyszłych pokoleń.

Rolnictwo musi sprostać wyzwaniom – stać się wydajniejsze, odporne na nieprzewidywalne warunki pogodowe i przyjaźniejsze przyrodzie oraz klimatowi, gdyż mimo zauważalnych sukcesów w walce z głodem wciąż ponad 800 mln osób nie je regularnie posiłków.

infowire.pl


POWIĄZANE

Maksymalne ograniczenie populacji dzików i zatrzymanie rozprzestrzeniania się wi...

Ponad 30 mln dzieci w szkołach w całej UE dostaje mleko lub owoce i warzywa - po...

W porównaniu z 2016 r. wartość eksportu wzrosła o 12 proc. do 27,3 mld euro. Ozn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę