Rosja może w r. 2016 zostać liderem w eksporcie pszenicy

11 lutego 2016
Rosja może w r. 2016 zostać liderem w eksporcie pszenicy
PAP / Tomasz Waszczuk

Rosja może w roku 2016 zostać liderem w eksporcie pszenicy - jak wynika z przedstawionych szacunków rosyjskiego ministerstwa rolnictwa, a także z przewidywań analityków cytowanych przez dziennik "The Wall Street Journal".

Rosyjski resort rolnictwa ocenił, że eksport pszenicy wyniesie 22-23 mln ton, czyli oszacował to skromniej niż analitycy z USA, którzy uważają, że Rosja wyeksportuje 23,5 mln ton tego zboża - piszą rosyjskie media.

"Prognozujemy, że w tym roku gospodarczym w rolnictwie (od lipca do lipca 2015-2016) eksport pszenicy z Rosji może wzrosnąć o około 3 proc. i wynieść 22-23 mln ton (w latach 2014-2015 - 21,9 mln ton) - poinformował przedstawiciel ministra rolnictwa Rosji.

"The Wall Street Journal" uważa, że Rosja może zostać obecnie największym na świecie eksporterem pszenicy i sprzedać za granicę 23,5 mln ton tego zboża.

Konkurentami Federacji Rosyjskiej w tej dziedzinie są tradycyjnie USA i Kanada. Jednakże w tym roku ich eksport, jak się szacuje, może być znacznie niższy - piszą rosyjskie media. Eksport z USA może wynieść 21,8 mln ton pszenicy, z Kanady - 20,5 mln ton, czyli najmniej od niemal 40 lat. To zmniejszenie się eksportu jest tłumaczone silnym dolarem i potęgującą się konkurencją na rynku światowym, co czyni północnoamerykańską podaż za drogą dla kupujących.

Rosja powraca na historyczne miejsce lidera w eksporcie pszenicy na rynku światowym - oświadczył w poniedziałek w telewizji "Rossija 1" minister rolnictwa Aleksandr Tkaczow.

"W ciągu ostatnich 10 lat produkcja zbóż w Rosji zwiększyła się o jedną czwartą i wynosi ok. 30 mln ton, z czego 22 mln ton stanowi pszenica" - powiedział minister. Podkreślił, że obecnie Rosja przoduje pod względem eksportu zbóż na rynkach regionu śródziemnomorskiego. Dalszy potencjał wzrostu eksportu resort rolnictwa dostrzega, zdaniem jego szefa, na rynkach azjatyckich, przede wszystkim w Chinach i Azji Południowo-Wschodniej.

(PAP)


POWIĄZANE

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk uczestniczył w ni...

13 września 2022 r. Parlament Europejski przyjął sprawozdanie w sprawie Strategi...

Wylesianie – Parlament Europejski zwiększa złożoność przepisów, nie rozwiązując ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę