aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Rosja może w r. 2016 zostać liderem w eksporcie pszenicy

11 lutego 2016
Rosja może w r. 2016 zostać liderem w eksporcie pszenicy
PAP / Tomasz Waszczuk

Rosja może w roku 2016 zostać liderem w eksporcie pszenicy - jak wynika z przedstawionych szacunków rosyjskiego ministerstwa rolnictwa, a także z przewidywań analityków cytowanych przez dziennik "The Wall Street Journal".

Rosyjski resort rolnictwa ocenił, że eksport pszenicy wyniesie 22-23 mln ton, czyli oszacował to skromniej niż analitycy z USA, którzy uważają, że Rosja wyeksportuje 23,5 mln ton tego zboża - piszą rosyjskie media.

"Prognozujemy, że w tym roku gospodarczym w rolnictwie (od lipca do lipca 2015-2016) eksport pszenicy z Rosji może wzrosnąć o około 3 proc. i wynieść 22-23 mln ton (w latach 2014-2015 - 21,9 mln ton) - poinformował przedstawiciel ministra rolnictwa Rosji.

"The Wall Street Journal" uważa, że Rosja może zostać obecnie największym na świecie eksporterem pszenicy i sprzedać za granicę 23,5 mln ton tego zboża.

Konkurentami Federacji Rosyjskiej w tej dziedzinie są tradycyjnie USA i Kanada. Jednakże w tym roku ich eksport, jak się szacuje, może być znacznie niższy - piszą rosyjskie media. Eksport z USA może wynieść 21,8 mln ton pszenicy, z Kanady - 20,5 mln ton, czyli najmniej od niemal 40 lat. To zmniejszenie się eksportu jest tłumaczone silnym dolarem i potęgującą się konkurencją na rynku światowym, co czyni północnoamerykańską podaż za drogą dla kupujących.

Rosja powraca na historyczne miejsce lidera w eksporcie pszenicy na rynku światowym - oświadczył w poniedziałek w telewizji "Rossija 1" minister rolnictwa Aleksandr Tkaczow.

"W ciągu ostatnich 10 lat produkcja zbóż w Rosji zwiększyła się o jedną czwartą i wynosi ok. 30 mln ton, z czego 22 mln ton stanowi pszenica" - powiedział minister. Podkreślił, że obecnie Rosja przoduje pod względem eksportu zbóż na rynkach regionu śródziemnomorskiego. Dalszy potencjał wzrostu eksportu resort rolnictwa dostrzega, zdaniem jego szefa, na rynkach azjatyckich, przede wszystkim w Chinach i Azji Południowo-Wschodniej.

(PAP)


POWIĄZANE

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

W meich społecznociowych pojawiła się bardzi ciekawa, choć powszechnie znana ana...

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę