BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

ROŚNIE ŚWIATOWY EKSPORT OMP

20 stycznia 2016
ROŚNIE ŚWIATOWY EKSPORT OMP

Według  szacunków  analityków  FAO wolumen  światowego  handlu  odtłuszczonym  mlekiem  w proszku  wzrośnie w 2015 roku  o 5,1%  i przekroczy poziom  2,2 mln  ton.  OMP  jest  kluczowym przetworem mlecznym w przetwórstwie mleka w wielu krajach i w formie półproduktu do dalszego przetworzenia jest najbardziej rozpowszechnione.

Głównymi rynkami  zbytu dla OMP są Chiny, Meksyk, Indonezja, Malezja, Algieria, Filipiny i Wietnam, a także Egipt, Tajlandia, Arabia Saudyjska i  Singapur.  W  2015 roku Chiny pozostaną głównym rynkiem dla OMP (ok. 15%  udziału w skali globalnej), zwiększał będzie się import do Indonezji, Malezji  i na  Filipiny. 

Natomiast  oczekiwany jest  spadek  eksportu  OMP  do Rosji i Japonii, a w Meksyku będzie stabilnie.  85%  OMP  w  handlu międzynarodowym pochodzi z USA, Unii Europejskiej, Nowej Zelandii i Australii.

Oczekiwana jest zwyżka eksportu z wszystkich tych kierunków z wyjątkiem USA, a najbardziej dynamiczne zwyżki będą dotyczyły UE i Australii.

W krajach Unii Europejskiej rosyjskie embargo na sery, których 30% wywozu kierowane było wcześniej na rynek Rosji sprawia, że większe ilości mleka są kierowane do produkcji OMP i masła, a w konsekwencji nadwyżki produkcji przyczyniają się do wzrostu eksportu tych artykułów.

FAMMU/FAPA na podstawie FAO


POWIĄZANE

Jakie sposoby produkcji owoców są najbardziej popularne w Polsce? Jakie są różni...

Zakończyły się rozmowy trójstronnych w sprawie IED i ten kompromis niepokoi euro...

W okresie styczeń-wrzesień 2023 r. wartość eksportu ogółem towarów rolno-spożywc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę