aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Śląskie: w 2016 r. 800 tys. zł na wapnowanie kwaśnych gleb

17 stycznia 2016
Śląskie: w 2016 r. 800 tys. zł na wapnowanie kwaśnych gleb
PAP / Wojciech Pacewicz

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przeznaczy w tym roku 800 tys. zł na sfinansowanie wapnowania gruntów rolnych. Pozwoli to na zmniejszenie zakwaszenia 3,6 tys. ha użytkowanych rolniczo gleb w regionie.

Wapnowanie gleb to ważny zabieg agrotechniczny kształtujący odczyn gleby. W Polsce większość uprawianych roślin wymaga gleb lekko kwaśnych o odczynie zbliżonym do obojętnego, jednak duża część użytkowanych rolniczo gleb należy do kwaśnych i bardzo kwaśnych, stąd konieczność ich okresowego wapnowania. Woj. śląskie należy do nielicznych regionów, gdzie możliwe jest uzyskanie dofinansowania na ten cel.

"Finansując wapnowanie gleb wychodzimy naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom rolników; ustalając zasady programu uwzględniliśmy ich sugestie" - powiedział w piątek PAP rzecznik Funduszu Maciej Gramatyka.

Program realizuje Śląska Izba Rolnicza w Katowicach, gdzie trafiają wnioski zainteresowanych wapnowaniem rolników. Środki pozwalają na częściowe sfinansowanie zakupu nawozów wapniowych i wapniowo-magnezowych, stosowanych do odkwaszania tych gruntów rolnych, do których zakwaszenia przyczyniła się działalność przemysłowa. W tym roku pieniędzy wystarczy na ok. 10 tys. ton czystego składnika odkwaszającego.

W latach 2011-2015 ze środków katowickiego Funduszu na zakup nawozów wapniowych wydano ok. 5,8 mln zł; nawóz wysiano na ponad 28 tys. ha gruntów rolnych.

W przeszłości, do 2007 r., Fundusz systematycznie wspierał wapnowanie gleb, jednak po wejściu Polski do UE początkowo uznano, że wapnowanie jest typowym zabiegiem agrotechnicznym, a nie związanym z ochroną środowiska. Później resorty rolnictwa i środowiska uzgodniły, że uzasadnione może być dofinansowanie z funduszy ekologicznych zakupu nawozów wapniowych, o ile działanie to służy ochronie środowiska (tzn. zakwaszenie łączy się z kwaśnymi deszczami lub emisją zanieczyszczeń do atmosfery) i zmierza do przywrócenia stanu gleby do optymalnego poziomu.

Przeprowadzone w woj. śląskim badania potwierdziły, że główną przyczyną degradacji chemiczno–biologicznej gleb w regionie są skutki przemysłowej działalności człowieka. W 2011 r. stało się to podstawą do podjęcia przez katowicki Fundusz decyzji o pomocy finansowej na wapnowanie gleb kwaśnych w regionie. Rocznie ze wsparcia korzystało nawet kilkuset rolników, a zainteresowanie wciąż jest duże.

Głównym celem wapnowania jest odkwaszenie gleby, co poprawia jej urodzajność i zwiększa przyswajalność przez rośliny m.in. fosforu, potasu i magnezu oraz mikroelementów. Ziemia staje się mniej podatna na przenikanie metali ciężkich, maleje toksyczne działanie glinu czy manganu. Efektywniejsze są procesy rozkładu substancji organicznej, poprawia się jakość płodów rolnych. Należy jednak starannie dobierać dawki nawozu i uważać, aby nie doszło np. do przesuszenia gleby.

(PAP)


POWIĄZANE

Jak informuje Krajowa Rada Producentów Drobiui Pasz, największy producent jaj ko...

Największy producent mięsa drobiowego w Ukrainie, firma MHP, poszerza swoją bezp...

W ciągu ostatnich lat nastąpiła rewolucja w sposobie zdobywania fachowej wiedzy ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę