Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

UE: CENY ZBÓŻ NADAL NA NISKIM POZIOMIE

1 lutego 2016
UE:  CENY ZBÓŻ NADAL NA NISKIM POZIOMIE

W tym tygodniu ceny zbóż w kontraktach terminowych na Euronext w dalszym ciągu utrzymywały się na  niskim poziomie zbliżonym do cen sprzed tygodnia. Notowania  pszenicy  w  kontrakcie marcowym na paryskiej giełdzie wynosiły pod koniec tygodnia 164,5 EUR/tonę, a kukurydzy–154,5 EUR/tonę.

Na nastroje rynkowe (zwłaszcza w przypadku kukurydzy) wpłynęła informacja o potwierdzeniu transakcji opiewającej na 1,2 mln ton ukraińskiej kukurydzy, która ma zostać wyeksportowana do Chin. Zboże z Ukrainy zostanie przekazane w ramach spłaty kredytu w wysokości 1,5 mld USD udzielonego wcześniej (w 2012 r.) przez Chiny.

W połączeniu ze znacznymi zapasami kukurydzy zgromadzonymi w tym kraju oznacza to znaczny spadek zainteresowania zakupami zbóż na rynku światowym.

W tym tygodniu napływały informacje o rozważaniu przez Rosję ewentualnego zredukowania lub nawet zniesienia ceł w eksporcie pszenicy. Biorąc pod uwagę silną deprecjację rubla, wspierającą eksport, oznaczałoby to istotną poprawę pozycji konkurencyjnej kraju na arenie międzynarodowej.

Jednak w ostatni piątek rosyjski minister rolnictwa podał do wiadomości, iż obecnie nie widzi potrzeby dokonywania rewizji w systemie ceł, chyba, że wystąpią nadzwyczajne okoliczności, które uzasadniałyby zmianę regulacji.

komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters oraz innych źródeł


POWIĄZANE

Na zaproszenie Tomasza Obszańskiego, Przewodniczącego NSZZ RI SOLIDARNOŚĆ, Rober...

 W Strategii zrównoważonego rozwoju wsi rolnictwa i rybactwa 2030 bezpieczeństwo...

W ogrodzie niezależnie od pory roku zawsze jest coś do zrobienia, a jednym z klu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę