Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

UE: CENY ZBÓŻ NADAL NA NISKIM POZIOMIE

22 lutego 2016
UE:  CENY ZBÓŻ NADAL NA NISKIM POZIOMIE

Bieżący tydzień przyniósł pogłębienie się tendencji spadkowej na paryskiej giełdzie. Notowania kukurydzy w najbliższym kontrakcie na Euronext obniżyły się o 2,5% do 146 EUR/tonę, a pszenicy o 1,5% do 152,8 EUR/tonę.

W połowie tygodnia wystąpiło co prawda krótkotrwałe odbicie cen w górę, później jednak powróciły one do spadków. Było to odzwierciedleniem wzrostów na CBoT. Ogólnie jednak sytuacja na unijnym rynku zbóż i perspektywy na kolejny sezon są dobre.

Według Strategie Grains, uprawy zbóż ozimych w UE są generalnie w dobrej kondycji, a straty mrozowe odnotowane w takich krajach jak Polska czy Litwa nie będą miały większego ujemnego wpływu na wyniki tegorocznej produkcji zbożowej Wspólnoty.

Na poziom cen poza wysokimi zapasami i dobrymi perspektywami na następny sezon wpływa też ostra konkurencja wśród eksporterów. W trakcie tygodnia notowania zbóż w kontraktach terminowych na CBoT nieznacznie umocniły się.

Notowania kukurydzy w najbliższym kontrakcie wzrosły przez ostatni tydzień o 1,9% do 143,9 USD/tonę, a pszenicy o 1% do 169,8 USD/tonę. Wzrosty te są jednak najprawdopodobniej krótkotrwale. Nie były one spowodowane czynnikami fundamentalnymi.

Prawdopodobnie wpłynęło na to odbicie na rynkach finansowych, co zainspirowało fundusze do wykupu części pozycji krótkich. Bilans zbożowy w skali globalnej jest jednak w dalszym ciągu stosunkowo „ciężki”.

komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters oraz innych źródeł


POWIĄZANE

W dniach od 22 września do 19 października br. emitowana jest kampania telewizyj...

Ministrowie rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Słowacja, Polska i Węgry) we...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę