Adama_Spyrale_1-31.05.21

UE: CENY ZBÓŻ NADAL NA NISKIM POZIOMIE

22 lutego 2016
UE:  CENY ZBÓŻ NADAL NA NISKIM POZIOMIE

Bieżący tydzień przyniósł pogłębienie się tendencji spadkowej na paryskiej giełdzie. Notowania kukurydzy w najbliższym kontrakcie na Euronext obniżyły się o 2,5% do 146 EUR/tonę, a pszenicy o 1,5% do 152,8 EUR/tonę.

W połowie tygodnia wystąpiło co prawda krótkotrwałe odbicie cen w górę, później jednak powróciły one do spadków. Było to odzwierciedleniem wzrostów na CBoT. Ogólnie jednak sytuacja na unijnym rynku zbóż i perspektywy na kolejny sezon są dobre.

Według Strategie Grains, uprawy zbóż ozimych w UE są generalnie w dobrej kondycji, a straty mrozowe odnotowane w takich krajach jak Polska czy Litwa nie będą miały większego ujemnego wpływu na wyniki tegorocznej produkcji zbożowej Wspólnoty.

Na poziom cen poza wysokimi zapasami i dobrymi perspektywami na następny sezon wpływa też ostra konkurencja wśród eksporterów. W trakcie tygodnia notowania zbóż w kontraktach terminowych na CBoT nieznacznie umocniły się.

Notowania kukurydzy w najbliższym kontrakcie wzrosły przez ostatni tydzień o 1,9% do 143,9 USD/tonę, a pszenicy o 1% do 169,8 USD/tonę. Wzrosty te są jednak najprawdopodobniej krótkotrwale. Nie były one spowodowane czynnikami fundamentalnymi.

Prawdopodobnie wpłynęło na to odbicie na rynkach finansowych, co zainspirowało fundusze do wykupu części pozycji krótkich. Bilans zbożowy w skali globalnej jest jednak w dalszym ciągu stosunkowo „ciężki”.

komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters oraz innych źródeł


POWIĄZANE

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przyłączył się po raz kolejny do organizowane...

W dniu 5 maja 2021 r. Rada Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich Przy Krajowej Ra...

Francuski Minister Rolnictwa odniósł się krytycznie wobec dużej podaży mięsa dro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę