GUS_230920_750x100_stat

UE – SPADEK EKSPORTU DROBIU W OKRESIE I - X 2015 R

19 stycznia 2016
UE  – SPADEK EKSPORTU DROBIU W OKRESIE I - X 2015 R

Według danych Komisji Europejskiej, od stycznia do października 2015 r. UE wyeksportowała do krajów trzecich ponad 1,16 mln ton mięsa, żywca, podrobów i przetworów drobiu –o ok. 3% mniej niż w tym samym okresie 2014 r.

W strukturze towarowej wolumenu wywozu dominowały produkty z kurcząt (86% ogółu eksportu drobiu ogółem), których sprzedaż poza UE spadła o 2,7 % do ok. 993 tys. ton. Zmniejszył się również wywóz mięsa indyczego (-2,9 % do 114 tys. ton), żywca drobiu (-3,8 % do 12 tys. ton), mięsa kaczek (-30 % do 4,3 tys. ton) i pozostałych produktów (podrobów, przetworów, tłuszczu drobiowego (-4,2 % do 34,2 tys. ton). Wyższa była natomiast sprzedaż gęsiny (+6,5 % do 2,3 tys. ton.).

Największe ilości drobiu wyekspediowały poza ugrupowanie Francja, Holandia, Polska i Belgia. Udział Polski w unijnym wywozie wyniósł 13%, a w ciągu roku dostawy zwiększyły się o 22%. Wysyłki z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii zmalały z uwagi na restrykcje w handlu wprowadzone w pierwszej połowie roku, z powodu wysoce zjadliwej ptasiej grypy typu H5N8.

Największymi odbiorcami drobiu z UE w omawianym okresie były ponownie kraje afrykańskie –RPA i Benin oraz Arabia Saudyjska i Hongkong. Wysyłki do Rosji zmalały do ok. 1,3 tys. ton, ze względu na zakaz importu mięsa drobiu z UE wprowadzony w sierpniu 2014 r. Rosjanie kupowali na rynku unijnym jedynie pisklęta oraz nieznaczne ilości przetworów i tłuszczu drobiowego.

Wzrosły natomiast znacząco dostawy na Filipiny, do Chin, Wietnamu, Ghany, na Ukrainę i do Arabii Saudyjskiej. Niższa niż przed rokiem była sprzedaż do Hongkongu, Beninu, Jemenu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i RPA.

Źródło: FAMMU/FAPA na podst. danych Komisji Europejskiej


POWIĄZANE

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w swojej odpowiedzi z dnia 13 października ...

Zbliża się termin składania oświadczeń o spełnieniu warunku 140 dni wypasu dla w...

Warzywa i owoce powinny stanowić połowę tego, co jemy. Wiemy, że są zdrowe, ale ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę