aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

UE : ZNIŻKOWA TENDENCJA NA RYNKU RZEPAKU

26 stycznia 2016
UE : ZNIŻKOWA TENDENCJA NA RYNKU  RZEPAKU
zdj stockowe

Na giełdzie Euronext w Paryżu rzepak w kontrakcie na luty’2015 przez tydzień staniał o 1,5% do 356,5 Euro/t wobec 368,3 Euro/t (-3,2%) przed dwoma tygodniami. Minorowe nastroje na rynkach międzynarodowych powodowane obawami o perspektywy dla gospodarki światowej dotykają również rynków towarowych. Kontrakt  rzepakowy na najbliższy termin praktycznie od początku grudnia zeszłego roku (wówczas kosztował około 380 Euro/t) ulegał erozji.

Powolny spadek wartości ma miejsce w sytuacji pogorszenia podaży w bieżącym sezonie oraz przy wstępnie rysującej się perspektywie zbliżonych zbiorów w UE w br. Dodatkowo mniejszy popyt na rzepak w UE na skutek niskich marż studzi ceny.

Nad  rynkiem  oleistych „wiszą” ogromne zbiory soi na świecie w bieżącym sezonie, a redukcja podatku eksportowego dla soi w Argentynie wzmocniła presję jej podaży. Na rynku rzeczywistym większość surowców oleistych oraz śrut straciła na wartości w obawie o pogorszenie stanu światowej gospodarki, której spowolnienie może odbić się na spożyciu.

Na  giełdzie  w  Winnipeg w  Kanadzie Canola w  kontrakcie  na marzec’2016 w  ciągu  tygodnia staniała  z  485,5  CAD/t do 483 CAD/t ulegając presji umocnienia kursu dolara kanadyjskiego (kontrakt styczniowy wygasł), co może osłabić eksport.

FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Na dzień 16 czerwca ubiegłego roku łączne dostawy wyniosły 47,49 mln ton, w tym ...

W nowym sezonie na Ukrainie nasili się konkurencja pomiędzy przetwórcami a ekspo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę