Adama_poleposition_15.03_30.04

UE : ZNIŻKOWA TENDENCJA NA RYNKU RZEPAKU

26 stycznia 2016
UE : ZNIŻKOWA TENDENCJA NA RYNKU  RZEPAKU
zdj stockowe

Na giełdzie Euronext w Paryżu rzepak w kontrakcie na luty’2015 przez tydzień staniał o 1,5% do 356,5 Euro/t wobec 368,3 Euro/t (-3,2%) przed dwoma tygodniami. Minorowe nastroje na rynkach międzynarodowych powodowane obawami o perspektywy dla gospodarki światowej dotykają również rynków towarowych. Kontrakt  rzepakowy na najbliższy termin praktycznie od początku grudnia zeszłego roku (wówczas kosztował około 380 Euro/t) ulegał erozji.

Powolny spadek wartości ma miejsce w sytuacji pogorszenia podaży w bieżącym sezonie oraz przy wstępnie rysującej się perspektywie zbliżonych zbiorów w UE w br. Dodatkowo mniejszy popyt na rzepak w UE na skutek niskich marż studzi ceny.

Nad  rynkiem  oleistych „wiszą” ogromne zbiory soi na świecie w bieżącym sezonie, a redukcja podatku eksportowego dla soi w Argentynie wzmocniła presję jej podaży. Na rynku rzeczywistym większość surowców oleistych oraz śrut straciła na wartości w obawie o pogorszenie stanu światowej gospodarki, której spowolnienie może odbić się na spożyciu.

Na  giełdzie  w  Winnipeg w  Kanadzie Canola w  kontrakcie  na marzec’2016 w  ciągu  tygodnia staniała  z  485,5  CAD/t do 483 CAD/t ulegając presji umocnienia kursu dolara kanadyjskiego (kontrakt styczniowy wygasł), co może osłabić eksport.

FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł


POWIĄZANE

15 kwietnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmo...

W związku z wnioskiem zgłoszonym na VII Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych...

Jak podaje UOKiK koncentracja będzie polegać na połączeniu Spółdzielni Mleczarsk...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę