informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Uszkodzenia mrozowe obejmują ok. 10 proc. zasiewów zbóż - IUNG

16 lutego 2016
Uszkodzenia mrozowe obejmują ok. 10 proc. zasiewów zbóż - IUNG
PAP / Tomasz Waszczuk

Uszkodzenia mrozowe w Polsce obejmują obecnie ok. 10 proc. zasiewów zbóż i, w zależności od pogody, mogą się pogłębiać - oceniają eksperci z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

"Przeprowadzone rozeznanie wśród producentów rolnych, (...) przedstawicieli regionalnych hodowców wskazuje na wystąpienie w wielu rejonach Polski uszkodzeń mrozowych" - napisano w raporcie IUNG.

"Aktualnie średni w kraju stopień zniszczenia zasiewów zbóż jest bardzo trudny do oceny, ale wstępnie, na podstawie przeprowadzonego rozeznania można ocenić je na około 10 proc." - dodano.

Z informacji wynika, że stosunkowo małe uszkodzenia wystąpiły na południu Polski i w części Wielkopolski.

"Na pozostałym obszarze kraju uszkodzenia roślin są miejscami duże. W przypadku zbóż uszkodzenia dotknęły przede wszystkim plantacje stosunkowo mało popularnego w Polsce jęczmienia ozimego, charakteryzującego się najniższym ze zbóż poziomem mrozoodporności" - napisano.

"Należy dodać, że obecny stan zasiewów może się znacznie pogorszyć w przypadku spadków temperatur na przedwiośniu, kiedy to nawet temperatury nie przekraczające -10 st. C mogą spowodować duże szkody roślin osłabionych wcześniejszymi mrozami" - dodano.

(PAP)


POWIĄZANE

Podczas Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach wspólne s...

W 2018 roku światowy rynek proszku jajecznego osiągnął poziom 201 755 ton.  Skum...

Po raz pierwszy na praktyki do Afryki wyjechała w 2016 r. Był to kurs dla studen...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę