Targi_china_210519-750

10 przypadek BSE w Polsce

27 stycznia 2004

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii

W ramach rutynowo prowadzonego monitoringu BSE bydła powyżej 30 miesiąca życia, w rzeźni zlokalizowanej w powiecie ostrołęckim - województwo mazowieckie, od ubitej w dniu 22 stycznia br. krowy pobrano próbki i wysłano do badania w regionalnej pracowni szybkiej diagnostyki BSE w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej w Warszawie. W dniu 24 stycznia otrzymano wynik „dodatni” i zgodnie z obowiązującą procedurą powtórzono badania w Laboratorium Referencyjnym BSE w Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, w którym ostatecznie potwierdzono wynik dodatni.

Opis przypadku 

Krowa lat 12 o numerze kolczyka 16854, od której pobrano próbkę, pochodziła z gospodarstwa w miejscowości Czerwone gmina Kolno, powiat Kolno, województwo podlaskie i została sprzedana do rzeźni w miejscowości Durlasy , województwo mazowieckie. W gospodarstwie znajduje się 8 sztuk bydła własnego chowu ( 2 krowy, 2 buhaje, 2 jałówki cielne, 1 jałówka - nie cielna oraz 1 cielę). W żywieniu bydła nie stosowano mączek pochodzenia zwierzęcego. Właściwy dla rzeźni Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrołęce, dokonał zabezpieczenia tusz i ośrodków zwierzęcia podejrzanego o BSE

Podjęte działania 

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrołęce, całą tuszę i ośrodki, pochodzące od zwierzęcia, u którego stwierdzono BSE oraz dwie tusze ubite po, w kolejności uboju, zostały odebrane przez zakład utylizacyjny w Kranosielcu i poddane utylizacji, a rzeźnię poddano dezynfekcji. Po otrzymaniu informacji potwierdzającej BSE, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kolnie, w dniu 25 stycznia uznał gospodarstwo za zakażone BSE i nakazał ubicie pozostałych zwierząt po uprzednim ich oszacowaniu według wartości rynkowej. Wyżej wymienione sztuki mają zostać przewiezione w dniu 26 stycznia br. do zakładu utylizacyjnego w Krasnosielcu powiat Maków Mazowiecki, gdzie zostaną zabite, a zwłoki poddane utylizacji. Po zabiciu zwierząt, zostaną poprane od nich próbki do badania w kierunku BSE. Wszystkie działania podjęte przez organa Inspekcji Weterynaryjnej, doprowadziły do eliminacji potencjalnego zagrożenia i zabezpieczenia zdrowia publicznego.

Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii 

       dr Andrzej Rudy


POWIĄZANE

10 czerwca 2019 r. dojdzie do zapowiadanego od dawna zaostrzenia protestu pracow...

Podczas posiedzenia Stałego Komitetu UE ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz, p...

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski wręczył we wtorek akt ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę