10 przypadek BSE w Polsce

27 stycznia 2004

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii

W ramach rutynowo prowadzonego monitoringu BSE bydła powyżej 30 miesiąca życia, w rzeźni zlokalizowanej w powiecie ostrołęckim - województwo mazowieckie, od ubitej w dniu 22 stycznia br. krowy pobrano próbki i wysłano do badania w regionalnej pracowni szybkiej diagnostyki BSE w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej w Warszawie. W dniu 24 stycznia otrzymano wynik „dodatni” i zgodnie z obowiązującą procedurą powtórzono badania w Laboratorium Referencyjnym BSE w Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, w którym ostatecznie potwierdzono wynik dodatni.

Opis przypadku 

Krowa lat 12 o numerze kolczyka 16854, od której pobrano próbkę, pochodziła z gospodarstwa w miejscowości Czerwone gmina Kolno, powiat Kolno, województwo podlaskie i została sprzedana do rzeźni w miejscowości Durlasy , województwo mazowieckie. W gospodarstwie znajduje się 8 sztuk bydła własnego chowu ( 2 krowy, 2 buhaje, 2 jałówki cielne, 1 jałówka - nie cielna oraz 1 cielę). W żywieniu bydła nie stosowano mączek pochodzenia zwierzęcego. Właściwy dla rzeźni Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrołęce, dokonał zabezpieczenia tusz i ośrodków zwierzęcia podejrzanego o BSE

Podjęte działania 

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrołęce, całą tuszę i ośrodki, pochodzące od zwierzęcia, u którego stwierdzono BSE oraz dwie tusze ubite po, w kolejności uboju, zostały odebrane przez zakład utylizacyjny w Kranosielcu i poddane utylizacji, a rzeźnię poddano dezynfekcji. Po otrzymaniu informacji potwierdzającej BSE, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kolnie, w dniu 25 stycznia uznał gospodarstwo za zakażone BSE i nakazał ubicie pozostałych zwierząt po uprzednim ich oszacowaniu według wartości rynkowej. Wyżej wymienione sztuki mają zostać przewiezione w dniu 26 stycznia br. do zakładu utylizacyjnego w Krasnosielcu powiat Maków Mazowiecki, gdzie zostaną zabite, a zwłoki poddane utylizacji. Po zabiciu zwierząt, zostaną poprane od nich próbki do badania w kierunku BSE. Wszystkie działania podjęte przez organa Inspekcji Weterynaryjnej, doprowadziły do eliminacji potencjalnego zagrożenia i zabezpieczenia zdrowia publicznego.

Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii 

       dr Andrzej Rudy


POWIĄZANE

Deklaracja o odzyskaniu przez Polskę statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej g...

Każdy opiekun konia chce, aby jego zwierzę miało lśniącą, zdrową sierść. Jej wyg...

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie to najstarsza uczelnia przyrod...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę