Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

15 przypadek BSE w Polsce

14 maja 2004

W dniu 14 maja 2004r. Główny Lekarz Weterynarii otrzymał informację o wystąpienia 15 – tego przypadku BSE w Polsce.

W ramach rutynowo prowadzonego monitoringu BSE bydła powyżej 30 miesiąca życia, w rzeźni zlokalizowanej w miejscowości Jabłonka w powiecie nowotarskim – województwo małopolskie, od krowy ubitej w dniu 11 maja br. pobrano próbkę i wysłano do badania w regionalnej pracowni szybkiej diagnostyki BSE w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej w Krakowie.

W dniu 13 maja 2004 r. uzyskano wynik „dodatni” i zgodnie z obowiązującą procedurą powtórzono badania w Laboratorium Referencyjnym dla BSE w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach, w którym ostatecznie potwierdzono w dniu 13 maja 2004 r., wynik „dodatni”.

Opis przypadku
Krowa lat 9, od której pobrano próbę, pochodziła z gospodarstwa w miejscowości Pasym, powiat Szczytno, województwo warmińsko-mazurskie. Została zakupiona do tego gospodarstwa w 2001 roku z gospodarstwa z Kucborka, gminy Wielbark, powiat Szczytno, w którym obecnie nie prowadzi się hodowli bydła.

W gospodarstwie z którego trafiła do rzeźni, przebywała wraz 52 innymi sztukami bydła. Została sprzedana, wraz z drugą sztuką, 27 kwietnia br.

Podjęte działania
Po otrzymaniu informacji o wyniku „dodatnim”, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Targu, dokonał konfiskaty tusz oraz pozostałych elementów pochodzących od reagującej krowy oraz 3 tusz zagrożonych skażeniem.

Jednocześnie Powiatowy Lekarz Weterynarii w Szczytnie uznał gospodarstwo pochodzenia dodatniej krowy za zakażone BSE oraz wszczął dochodzenie epizootyczne dla wyjaśnienia drogi zakażenia.
Wszystkie działania podjęte przez Inspekcję Weterynaryjną zmierzają do eliminacji potencjalnego zagrożenia i zabezpieczenia zdrowia publicznego.


POWIĄZANE

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...

Unia Europejska (UE) i Stany Zjednoczone (USA) poczyniły znaczne postępy w kieru...

Pod koniec kwietnia odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Wieprzowina” Copa-Cog...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę