19 i 20 przypadek BSE w Polsce

29 listopada 2004

W dniu 25 listopada 2004r. Główny Lekarz Weterynarii otrzymał informację o wystąpieniu 19 - tego i 20 - tego przypadku BSE w Polsce.

W ramach prowadzonego nadzoru nad BSE, od krowy ubitej z konieczności, w rzeźni zlokalizowanej w miejscowości Czachulec Stary, powiat Turek województwo wielkopolskie, pobrano próbkę i wysłano do badania w regionalnej pracowni szybkiej diagnostyki BSE Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Lesznie.
W dniu 23 listopada 2004r. uzyskano wynik „dodatni" i zgodnie z obowiązującą procedurą powtórzono badania i przesłano próbkę do potwierdzenia wyniku do Laboratorium Referencyjnego dla BSE w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach, w którym ostatecznie w dniu 25 listopada 2004r. potwierdzono wynik „dodatni".

Opis przypadku 19 - tego
Krowa lat 10, od której pobrano próbę, pochodziła z gospodarstwa w miejscowości Turkowice, powiat Turek, województwo wielkopolskie. Krowa jako cielę została zakupiona do gospodarstwa ostatniego pochodzenia, w którym przebywała przez cały okres swego życia
1 skąd w dniu 17 listopada br. została skierowana na ubój z konieczności.
Przyczyną skierowania do uboju był stale pogarszający się stan zdrowia zwierzęcia, połączony ze spadkiem masy ciała, problemami lokomocyjnymi oraz objawami wskazującymi na niewydolność układów oddechowego i krążenia.
Obecnie w gospodarstwie znajduje się obecnie 3 sztuki bydła - l krowa cielna oraz 2 buhaje, które zostaną zlikwidowane jako kohorta. Żadne z wymienionych zwierząt nie wykazuje objawów chorobowych.

Podjęte działania
Po otrzymaniu informacji o wyniku „dodatnim", Powiatowy Lekarz Weterynarii w Turku, dokonał konfiskaty tuszy oraz pozostałych elementów pochodzących od reagującej krowy.
Jednocześnie uznał gospodarstwo pochodzenia „dodatniej" krowy za zakażone BSE oraz wszczął dochodzenie epizootyczne dla wyjaśnienia drogi zakażenia oraz ewentualnego żyjącego potomstwa. Wstępne ustalenia będą znane w przeciągu kilku najbliższych dni.
Wszystkie działania podjęte przez Inspekcję Weterynaryjną zmierzają do eliminacji potencjalnego zagrożenia i zabezpieczenia zdrowia publicznego.

Opis przypadku 20 - tego
Krowa lat 8, pochodziła z gospodarstwa w powiecie brzeskim, województwo małopolskie.
Do tego gospodarstwa krowa została zakupiona na targu jako 4 tygodniowe cielę. Z gospodarstwa gdzie przebywała od zakupu przez cały okres swego życia w dniu 23 listopada br. trafiła do normalnego uboju.
Potomstwo, jakie posiadała w związku z kolejnymi wcieleniami było ubijane w celach konsumpcyjnych zawsze w wieku poniżej 2 lat.
Obecnie w gospodarstwie znajduje się obecnie 3 sztuki bydła. Żadne z wymienionych zwierząt nie wykazuje objawów chorobowych.

Podjęte działania
Po otrzymaniu informacji o wyniku „dodatnim", Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bochni, dokonał zabezpieczenia i konfiskaty tuszy oraz pozostałych elementów pochodzących od reagującej krowy oraz drugiej krowy ubitej w tym samym dniu podczas jednego procesu ubojowego.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Brzesku uznał gospodarstwo pochodzenia „dodatniej" krowy za zakażone BSE oraz wszczął dochodzenie epizootyczne dla wyjaśnienia drogi zakażenia.
Wszystkie działania podjęte przez Inspekcję Weterynaryjną zmierzają do eliminacji potencjalnego zagrożenia i zabezpieczenia zdrowia publicznego.


POWIĄZANE

W związku z wejściem w życie 11. sierpnia 2022 r. rozporządzenia Ministra Rolnic...

Sprzedaży leków weterynaryjnych, za pośrednictwem Internetu rośnie z roku na rok...

USDA (WYDZIAŁ ROLNICTWA STANÓW ZJEDNOCZONYCH) ogłasza działania mające na celu u...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę