CTR_80917

22 przypadek BSE w Polsce

7 lutego 2005

W dniu 3 lutego 2005r. Główny Lekarz Weterynarii otrzymał informację o wystąpieniu podejrzenia 22-go przypadku BSE w Polsce. W ramach rutynowo prowadzonego monitoringu BSE bydła powyżej 30 miesiąca życia, w rzeźni zlokalizowanej w powiecie wolsztyńskim - województwo wielkopolskie, od krowy ubitej w dniu 31 stycznia br. pobrano próbkę i wysłano do badania w regionalnej pracowni szybkiej diagnostyki BSE w Lesznie.

W dniu l lutego 2005r. uzyskano wynik „dodatni". Zgodnie z obowiązującą procedurą w dniu 2 lutego powtórzono badania, a następnie przesłano próbkę do potwierdzenia wyniku do Laboratorium Referencyjnego dla BSE w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach, w którym ostatecznie w dniu 3 lutego 2005r. potwierdzono wynik „dodatni".

Opis przypadku

Krowa lat 7, od której pobrano próbę, pochodziła z gospodarstwa powiecie Grodzisk Wielkopolski, województwo wielkopolskie, w którym przebywała do momentu sprzedaży do rzeźni. Krowa wycieliła się 4-ro krotnie. W 2001 r. i 2002r. urodziła ogółem 2 byczki, które po osiągnięciu odpowiedniej wagi zostały sprzedane do uboju. Pozostałe potomstwo - 2 jałówki urodzone w 2003 i 2004 roku w chwili obecnej znajdują się w gospodarstwie. Ogółem w gospodarstwie znajdują się 262 sztuki bydła. Żadne z wymienionych zwierząt nie wykazuje objawów chorobowych.

Podjęte działania Po otrzymaniu informacji o wyniku „dodatnim", Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wolsztynie, dokonał zabezpieczenia i konfiskaty tuszy oraz pozostałych elementów pochodzących od reagującej krowy oraz krów ubitych w tym samym dniu podczas jednego procesu ubojowego - l przed i l po „dodatniej" krowie. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Grodzisku uznał gospodarstwo pochodzenia „dodatniej" krowy za zakażone BSE oraz wszczął dochodzenie epizootyczne dla wyjaśnienia drogi zakażenia. Ustalenia będą znane w przeciągu kilku najbliższych dni. Ze względu na dużą liczbę bydła przebywającego w gospodarstwie kohorty jest obecnie ustalana. Wszystkie działania podjęte przez Inspekcję Weterynaryjną zmierzają do eliminacji potencjalnego zagrożenia i zabezpieczenia zdrowia publicznego.


POWIĄZANE

Cera, figura, zęby – co poprawiamy przed swoim ślubem?

Ministrowie finansów krajów członkowskich porozumieli się we wtorek w Luksemburg...

Jak podnieść wydajność mleczną, co zrobić by zwiększyć produkcyjność loch, jak p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę