22 przypadek BSE w Polsce

7 lutego 2005

W dniu 3 lutego 2005r. Główny Lekarz Weterynarii otrzymał informację o wystąpieniu podejrzenia 22-go przypadku BSE w Polsce. W ramach rutynowo prowadzonego monitoringu BSE bydła powyżej 30 miesiąca życia, w rzeźni zlokalizowanej w powiecie wolsztyńskim - województwo wielkopolskie, od krowy ubitej w dniu 31 stycznia br. pobrano próbkę i wysłano do badania w regionalnej pracowni szybkiej diagnostyki BSE w Lesznie.

W dniu l lutego 2005r. uzyskano wynik „dodatni". Zgodnie z obowiązującą procedurą w dniu 2 lutego powtórzono badania, a następnie przesłano próbkę do potwierdzenia wyniku do Laboratorium Referencyjnego dla BSE w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach, w którym ostatecznie w dniu 3 lutego 2005r. potwierdzono wynik „dodatni".

Opis przypadku

Krowa lat 7, od której pobrano próbę, pochodziła z gospodarstwa powiecie Grodzisk Wielkopolski, województwo wielkopolskie, w którym przebywała do momentu sprzedaży do rzeźni. Krowa wycieliła się 4-ro krotnie. W 2001 r. i 2002r. urodziła ogółem 2 byczki, które po osiągnięciu odpowiedniej wagi zostały sprzedane do uboju. Pozostałe potomstwo - 2 jałówki urodzone w 2003 i 2004 roku w chwili obecnej znajdują się w gospodarstwie. Ogółem w gospodarstwie znajdują się 262 sztuki bydła. Żadne z wymienionych zwierząt nie wykazuje objawów chorobowych.

Podjęte działania Po otrzymaniu informacji o wyniku „dodatnim", Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wolsztynie, dokonał zabezpieczenia i konfiskaty tuszy oraz pozostałych elementów pochodzących od reagującej krowy oraz krów ubitych w tym samym dniu podczas jednego procesu ubojowego - l przed i l po „dodatniej" krowie. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Grodzisku uznał gospodarstwo pochodzenia „dodatniej" krowy za zakażone BSE oraz wszczął dochodzenie epizootyczne dla wyjaśnienia drogi zakażenia. Ustalenia będą znane w przeciągu kilku najbliższych dni. Ze względu na dużą liczbę bydła przebywającego w gospodarstwie kohorty jest obecnie ustalana. Wszystkie działania podjęte przez Inspekcję Weterynaryjną zmierzają do eliminacji potencjalnego zagrożenia i zabezpieczenia zdrowia publicznego.


POWIĄZANE

Reformy systemu bezpieczeństwa żywności nie uda się przeprowadzić bezkosztowo - ...

Od dwóch miesięcy nie było żadnego ogniska ptasiej grypy w naszym kraju, natomia...

Polska został uznana przez Komisję Europejską za kraj wolny od białaczki bydła o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę