EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

ARiMR wprowadza nowy wzór paszportów dla bydła

17 stycznia 2005

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zmienia sposób wydruku i dystrybucji paszportów oraz duplikatów paszportów dla bydła. Mając na względzie oczekiwania właścicieli zwierząt, Agencja od lutego br. sukcesywnie odchodzić będzie od scentralizowanego wydruku paszportów na rzecz wydruku lokalnego w swoich biurach powiatowych.

Taka zmiana umożliwi:

  • skrócenie czasu oczekiwania na wydanie paszportu,
  • utrzymanie ceny paszportu na dotychczasowym, niskim poziomie przez wyeliminowanie kosztów związanych z przesyłką (po 1,33 zł za wydanie paszportu i duplikatu),
  • dostosowanie paszportu do nowego wzoru określonego w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 lipca 2004 r. w sprawie określenia wzoru paszportu konia i wzoru paszportu bydła (Dz. U. Nr 203, poz. 2083).

Paszporty będą drukowane lokalnie. Posiadacze zwierząt będą je mogli odebrać osobiście we właściwych terytorialnie biurach powiatowych ARiMR.

Nowy wzór paszportu zawiera takie same informacje o zwierzęciu i posiadaczu zwierzęcia, jak paszport dotychczas obowiązujący. Nowością stanowiącą zabezpieczenie dokumentu jest umieszczenie hologramu z logo Agencji w miejscu nadrukowanego dotychczas logo. "Stare" formularze zabezpieczone były znakiem wodnym oraz włóknami świecącymi pod wpływem promieni UV. W górnym lewym rogu umieszczony był znak graficzny (logo) ARiMR, zaś w tle znak graficzny koloru zielonego przedstawiający sztukę bydła.

Nowy wzór paszportu dla bydła drukowanego lokalnie w biurach powiatowych ARiMR

Stary wzór paszportu dla bydła drukowanego centralnie

Paszporty dla bydła mogą być nadal wydawane na dotychczasowych drukach, do momentu wyczerpania ich zapasu. Dotychczasowe paszporty zachowują ważność i nie podlegają wymianie. Oznacza to, że właściciele bydła będą mogli posługiwać się zarówno paszportami starymi z logo Agencji i znakiem wodnym, jak i nowymi zabezpieczonymi hologramem.

Paszport bydła jest jednym z podstawowych elementów Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (IRZ). ARiMR rozpoczęła wydawanie paszportów w 2003 r. W paszport zaopatrywana jest każda sztuka bydła przebywająca na terenie Polski. Dokument ten zawiera informacje umożliwiające identyfikację danej sztuki oraz miejsc (siedzib stad), w których zwierzę przebywało. Warunkiem otrzymania paszportu przez posiadacza zwierzęcia jest złożenie w biurze powiatowym ARiMR poprawnie wypełnionego zgłoszenia bydła do rejestru. W przypadku utraty lub uszkodzenia paszportu, właściciel zwierzęcia może wystąpić do Agencji z wnioskiem o wydanie duplikatu. Z uwagi na konieczność wpisu wszystkich miejsc przebywania zwierzęcia, duplikaty wystawiane są tylko dla zwierząt posiadających spójną historię w bazie danych systemu IRZ.


POWIĄZANE

W zeszłym miesiącu odbyło się spotkania Komitetu ds. Weterynaryjnych Produktów L...

  Jak poinformował Główny Inspektoroat Weterynarii, dzięki staraniom Głównego Le...

W związku z przedświątecznym wzrostem zapotrzebowania konsumentów na zakup żywyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę