Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

BSE

19 czerwca 2002

BSE – informacje o chorobie

BSE - nowe prawo, nowe obowiązki

Nowe testy na BSE
Nastąpił przełom w badaniach nad chorobą "szalonych krów". Szwajcarscy naukowcy wyhodowali czynnik białkowy prawdopodobnie odpowiedzialny za gąbczastą encefalopatię bydła (BSE). Znajomość tego białka pozwoli na wykrywanie choroby we wczesnym stadium na podstawie badań krwi.

Niemieckie laboratorium potwierdza przypadek BSE w Czechach
Czeski minister rolnictwa Jan Fencl 14 czerwca poinformował, że w niemieckim laboratorium w Tybindze potwierdzono, iż krowa z hodowli w Duszejovie niedaleko Jihlavy była chora na gąbczastą encefalopatię mózgu (BSE).

Tylko jeden przypadek BSE w Czechach
Stwierdzony niedawno w Czechach pierwszy przypadek gąbczastej encefalopatii bydła (BSE) ograniczał się do jednej krowy ze stada – poinformował w sobotę, tj. 16 czerwca br., czeski nadzór weterynaryjny.

Fałszywy alarm, nie ma BSE na Słowacji                                                   
Na Słowacji nie ma choroby "szalonych krów". Jak podała prywatna telewizja Markiza, powołując się na ministerstwo rolnictwa w Bratysławie, testy mózgu podejrzanego zwierzęcia nie potwierdziły obecności BSE.

Wariant "B" walki z BSE
W Polsce występuje BSE – stwierdzili brytyjscy eksperci. Takie wypowiedzi pojawiły się po tym, jak pierwszy przypadek tej choroby został odkryty w Czechach. Na ten temat wypowiedział się Steven Dealer, angielski mikrobiolog, który zajmuje się chorobą BSE od 1988 roku.

Raport o BSE i pryszczycy
Rząd zapoznał się z informacją o pracach zespołu do spraw rozpoznania ryzyka wystąpienia BSE i pryszczycy w Polsce. Wynika z niej m.in., że wystąpiono z wnioskiem o stopniowe znoszenie restrykcji dotyczących zabezpieczenia kraju przed pryszczycą.

Klątwa BSE
Rząd zapewnia, że Polska jest wolna od choroby szalonych krów, jednak konsumenci nie czują się bezpiecznie.

Pierwsze przypadki BSE w Czechach?
W Czechach pojawił się prawdopodobnie pierwszy przypadek gąbczastej encefalopatii bydła (BSE). Podejrzaną sztukę stwierdzono w kombinacie mięsnym w Jihlavie na Morawach. Krowa została poddana ubojowi w celu wykonania testów, których wynik będzie znany w piątek.

Nowe przepisy na choroby
Niedawno, 27 maja br., weszły w życie nowe przepisy ustalające częstotliwość badań profilaktycznych bydła z szczególnym uwzględnieniem badań mających na celu wykrycie BSE.

BSE – aktualny problem w Europie
W dniu 11 kwietnia br. w Katedrze Farmakologii Klinicznej AM we Wrocławiu odbył się wykład prof. Stanisława Klimentowskiego z Katedry Epizootiologii i Chorób Zakaźnych, Wydziału Medycyny Weterynaryjnej AR we Wrocławiu pt.: "Gąbczasta encefalopatia bydła – aktualny problem w Europie".


POWIĄZANE

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...

Unia Europejska (UE) i Stany Zjednoczone (USA) poczyniły znaczne postępy w kieru...

Pod koniec kwietnia odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Wieprzowina” Copa-Cog...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę