aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

BSE na Słowacji i w Holandii

12 listopada 2001

Jak podały słowackie służby weterynaryjne, dodatkowe testy potwierdziły drugi w ostatnich miesiącach przypadek BSE na Słowacji.

O wykryciu BSE u krowy z hodowli w Filakovie (powiat Luczenec) w centrum kraju poinformowano oficjalnie w środę 31 października. 

Pierwszy na Słowacji przypadek BSE stwierdzono pod koniec września u krowy z zakładu hodowlanego w Dolnej Żdani koło Żaru nad Hronem, także w środkowej części kraju. Główny lekarz weterynarii w Polsce wstrzymał wtedy import bydła i mięsa wołowego ze Słowacji. Słowacja jest drugim po Czechach krajem Europy Środkowej, w którym wystąpiło BSE. 

Z kolei holenderskie Ministerstwo Rolnictwa poinformowało o kolejnym przypadku choroby wściekłych krów. Jest to już 25 przypadek BSE zanotowany w Holandii od 1997 roku.

Chorobę wykryły szybkie testy u 5-letniej krowy w gminie Kollumerland we Fryzji. Choć inspekcja przeprowadzona na farmie nie wykryła BSE u innych zwierząt, 307 sztuk bydła i inne zwierzęta z tego gospodarstwa zostaną prewencyjnie wybite, a stajnie wyczyszczone i odkażone. Powołano także komisję, która zbada, czym karmiona była chora krowa, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia. Przypuszcza się, że właśnie karma dla zwierząt, szczególnie mączka mięsno-kostna, może być źródłem choroby.


POWIĄZANE

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...

  Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia (UE) 2019/6 jest obowiązek gromad...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę