BSE po raz trzeci

26 kwietnia 2005

Trzeci przypadek choroby BSE w stadzie Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Przyszłość”. Zdaniem Andrzeja Bielarczyka, powiatowego lekarza weterynarii, możliwy do przewidzenia i prawdopodobnie – nie ostatni.

Trzeci przypadek choroby BSE w stadzie Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Przyszłość”. Zdaniem Andrzeja Bielarczyka, powiatowego lekarza weterynarii, możliwy do przewidzenia i prawdopodobnie – nie ostatni.

 

Pierwsza chora krowa urodziła się 1 lipca, druga – 26 czerwca, trzecia 29 czerwca. Wszystkie w tym samym roku 2000 – wylicza. – Nie były spokrewnione ze sobą. Nie mamy więc już żadnej wątpliwości, że do zarażenia doszło białkiem prionowym zawartym w paszy podawanej zaraz po urodzeniu zwierząt, jeszcze w cielętniku.

 

Przypominamy. Pierwszy przypadek BSE wykryto 7 marca br. w ubojni na Nowosądeczczyźnie, dokąd sprzedano zwierzę. Wówczas ze stada liczącego prawie 1500 krów odizolowano 72, tzw. kohortę. Były to krowy wychowujące się razem z tą, u której wykryto chorobę. Jadły to samo co ona i rosły w tych samych warunkach.

 

Krótko po tym, 19 marca, u krowy z kohorty zauważone zostały objawy wskazujące na BSE. Po zabiciu zwierzęcia i przebadaniu próbek mięsa podejrzenia potwierdziły się. Wtedy liczbę krów objętych kwarantanną powiększono do 298. Czynnikiem selekcji był wiek – mogły być bowiem żywione tą samą paszą co chore.

 

– Wcześniej w Polsce nie zdarzyło się, aby w kohorcie powtórzyły się przypadki zachorowań – mówi Andrzej Bielarczyk. – Ale to oznacza, że właściwie wytypowaliśmy zwierzęta do obserwacji.

 

Zabito już 36 krów, w tym spokrewnione z chorymi. Podobny los czeka pozostałe odizolowane zwierzęta.


POWIĄZANE

Krajowy Zjazd Lekarzy Weterynarii zaapelował do ministra rolnictwa o odstąpienie...

Podjęcia „stanowczych, natychmiastowych działań” zmierzających do zwalczania cho...

Do 18 czerwca br. na terytorium Polski wykryto 34 ogniska ASF oraz ponad 340 prz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę