aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

CHOROBA MOTYLICZA

19 czerwca 2002

CHOROBA MOTYLICZA
(Fascioliasis)


PRZYCZYNY
Choroba pasożytnicza, spowodowana inwazją przywry motylicy wątrobowej  Fasciola hepatica.

OBJAWY KLINICZNE
W okresie wędrówek młodych motylic, przy silnych inwazjach, występuje bolesność w okolicy wątroby, biegunka, niedokrwistość, w przypadkach powikłań bakteryjnych objawy bólowe w obrębie jamy brzusznej. W przewlekłej postaci choroby motyliczej, wywołanej przez dojrzałe formy motylicy, występuje wychudzenie, zmniejszenie apetytu, biegunka, spadek mleczności, nastroszenie sierści, obrzęki na przedpiersiu i szyi, przy bardzo silnych inwazjach niedokrwistość i żółtaczka.

ZMIANY ANATOMOPATOLOGICZNE
W ostrej postaci choroby motyliczej, w okresie wędrówek młodych motylic, stwierdza się zapalenie otrzewnej, szczególnie w okolicy wątroby, powiększenie wątroby, ogniska krwotoczne w ślad za wędrówkami przywr w wątrobie, przy dokładnym badaniu przekrojów wątroby można zauważyć młodociane motylice. W postaci przewlekłej powiększenie i zgrubienie, a następnie zwapnienie ścian przewodów żółciowych różnego stopnia; w zależności od intensywności inwazji marskość wątroby. W przewodach żółciowych łatwo wykrywalne egzemplarze motylicy wątrobowej.

POMOCNICZE BADANIA LABORATORYJNE
W ostrej postaci choroby motyliczej badania hematologiczne (niedokrwistość, eozynofilia) i biochemiczne surowicy (wzrost poziomu transaminaz, bilirubiny, gammaglobulin). W przewlekłej postaci choroby motyliczej badania koproskopowe w celu wykrycia jaj przywry.

LECZENIE
Acedist 1 tabl./100 kg m.c., Fasinex 12 mg/kg m.c.

ZAPOBIEGANIE I ZWALCZANIE
Pielęgnacja pastwisk (melioracja), niedopuszczanie do wypasu w pobliżu naturalnych zbiorników wody, pojenie wodą wodociągową, trawy z terenów o silnej inwazji motylicy nie suszyć, ale przeznaczać na kiszonki.


na podstawie: "Wybrane choroby bydła", Jacek Sikora 


POWIĄZANE

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...

  Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia (UE) 2019/6 jest obowiązek gromad...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę