Damy się skontrolować

19 października 2007
Przyjmiemy kontrole rosyjskich weterynarzy, ale tylko wtedy jeżeli taką decyzję podejmie Komisja Europejska – zapowiada rząd. Jednocześnie krytykujemy Moskwę za kolejny przypadek podważanie jakości polskiej żywności oraz wiarygodności naszych eksporterów.

Kolejny etap polsko-rosyjskiego konfliktu handlowego dotyczy listów jakie obie strony wysyłają do siebie nawzajem. Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego wyraziła właśnie zaniepokojenie, że Warszawa nie odpowiedziała na jej propozycje kontroli w polskich zakładach zainteresowanych eksportem na Wschód. Jednocześnie Rosjanie stwierdzili, że "Jakość produktów spożywczych eksportowanych z Polski pozostawia wiele do życzenia".

Wojciech Mojzesowicz – minister rolnictwa: - Jak piszą, że chcą przyjechać, skontrolować, ale na końcu nie znając sprawy piszą, że wszystko w Polsce jest zł to ta kontrola nie ma sensu, chociaż na nią też się godzimy jak Unia Europejska podejmie taką decyzję.

Rosjanie zaproponowali, aby kontrole w Polsce rozpoczęły się po 21 października. Jesteśmy gotowi je przyjąć, ale ponieważ negocjacje w sprawie zniesienia embarga prowadzi Bruksela czekamy na jej reakcję. Polscy przedsiębiorcy zachęcają rząd do dalszych rokowań.

Leszek Kawski – KRD – Nie wiem jak to rozwiązać, ale myślę, że rozmowy, rozmowy, kompromisy, nie ma innego wyjścia bo dla Polski jest to bardzo ważny rynek.

Rosja wprowadziła zakaz importu mięsa i produktów pochodzenia roślinnego z Polski w listopadzie 2005 roku. Moskwa zarzuciła nam wtedy fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych. Uchybienia usunięto, ale embargo nie zostało cofnięte.

POWIĄZANE

Sprzedaży leków weterynaryjnych, za pośrednictwem Internetu rośnie z roku na rok...

USDA (WYDZIAŁ ROLNICTWA STANÓW ZJEDNOCZONYCH) ogłasza działania mające na celu u...

Jak informuje Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę