CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Kolejna nowelizacja znowelizowanej ustawy weterynaryjnej?

23 kwietnia 2003

Rząd znowelizował ustawę weterynaryjną głównie dlatego, aby sprostać wymogom Unii Europejskiej. Teraz trzeba będzie ustawę ponownie nowelizować, bo uchwalone przez posłów poprawki są niezgodne z unijnymi przepisami.

Ustawa weterynaryjna była jednym z najobszerniejszych aktów prawnych, którymi zajmował się Sejm, aby dostosować polskie prawo do unijnego. Gdy miesiąc temu uchwalono nowelizację ustawy wydawało się, że prace zostały zakończone. Niestety okazało się, że niezbędna będzie kolejna nowelizacja.

Problem pojawił się gdyż posłowie zagłosowali przeciwko rządowym poprawkom, które zakazywały rolnikom sprzedaży ubijanych w gospodarstwie krów i świń. W Unii Europejskiej ubój gospodarczy jest dopuszczalny, ale tylko wtedy, jeżeli pochodzące z niego mięso rolnik wykorzystuje tylko i wyłącznie na potrzeby własne. Wprowadzenie takiego towaru do obrotu jest surowo zakazane. Takie przepisy mają na celu ochronę zdrowia konsumentów oraz wiążą się z obawami przed chorobą wściekłych krów.

Inspekcja Weterynaryjna chce, aby Sejm wprowadził zakaz sprzedaży mięsa pochodzącego z uboju gospodarczego. Rolnik mógłby to zrobić, ale tylko wtedy, jeżeli zwierzę byłoby ubite w kontrolowanej przez Inspekcję rzeźni.


POWIĄZANE

Akcja szczepienia lisów w województwie śląskim rozpocznie się w środę – dowiedzi...

Do 77 wzrosła liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej w ...

Żadna chora świnia nie została w Polsce przetworzona, produkty z wytworzone z po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę