Agrolok_280518

Komisja Europejska zakazała eksportu brytyjskich zwierząt

8 sierpnia 2007
Komisja Europejska (KE) zakazała w poniedziałek eksportu zwierząt i produktów zwierzęcych z Wielkiej Brytanii w związku z wystąpieniem pryszczycy na jednej z ferm w Anglii. "Nie wolno wywozić z Wielkiej Brytanii żywych zwierząt mogących zachorować na pryszczycę (bydła, owiec, kóz i świń) ani produktów z nich pochodzących. Inne państwa członkowskie (UE) nie mogą natomiast przesyłać tych zwierząt do Wielkiej Brytanii" - poinformowała Komisja Europejska w oświadczeniu.

KE zaznaczyła wcześniej, że zakaz nie dotyczy mięsa i produktów wytworzonych przed 15 lipca. Podkreśliła też, że "nadal mogą być eksportowane zwierzęta i produkty zwierzęce z Irlandii Północnej(...) o ile mają certyfikat zdrowia".

Komisja zapowiedziała, że unijni eksperci weterynarii spotkają się w środę, by zastanowić się nad dalszym obowiązywaniem zakazu.

Wcześniej w poniedziałek rzecznik Komisji Philip Tod powiedział, że uzgodniła ona z władzami brytyjskimi, iż zakaz eksportu nie zostanie ograniczony do regionu, w którym wystąpiła pryszczyca, i za "obszar wysokiego ryzyka" zostanie uznana cała Wielka Brytania.

Import mięsa i zwierząt z Wielkie Brytanii wprowadziło też lub zapowiedziało kilka innych państw, w tym Japonia, Korea Południowa, Rosja i USA.

Komisja uznała w poniedziałek, że Wielka Brytania szybko i w pełni adekwatnie zareagowała na wystąpienie pryszczycy. W tej sytuacji - zdaniem KE - nie ma potrzeby wprowadzania przez kraje Unii Europejskiej indywidualnych restrykcji handlowych wobec Wielkiej Brytanii.

Dwa laboratoria, z których mógł się wydostać wirus pryszczycy wykryty na fermie w południowo-wschodniej Anglii, zostały zamknięte i jest w nich przeprowadzana inspekcja.

Szefowa brytyjskiej służby weterynaryjnej Debby Reynolds zleciła "pilny przegląd rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa biologicznego" w obu laboratoriach.

Brytyjski resort rolnictwa (DEFRA) w ramach prewencji powiększył obszar stref ochrony i nadzoru wokół fermy, na której wystąpiła pryszczyca.

Odmiana wirusa wykryta u zwierząt według resortu nie jest odmianą ostatnio zaobserwowaną wśród chorych zwierząt, ale podobną do tej, której użyto w serii szczepionek wyprodukowanych w laboratorium w Pirbright w lipcu.

Na fermie będącej prawdopodobnym ogniskiem wirusa przystąpiono do uboju 60 zarażonych zwierząt.

Debby Reynolds powiedziała, że inspektorzy byli wzywani do innych potencjalnych miejsc wystąpienia wirusa pryszczycy, ale wyniki wszystkich testów były negatywne.

Na terenie całej Wielkiej Brytanii obowiązuje zakaz przemieszczenia bydła, owiec i trzody chlewnej. Ze skutkiem natychmiastowym DEFRA wprowadziła zakaz eksportu żywych i ubitych zwierząt, mięsa i niepasteryzowanego mleka.

Poprzednie pojawienie się pryszczycy w Wielkiej Brytanii, w 2001 roku, było wielkim ciosem dla tamtejszych hodowców. Wybito wtedy ponad 6 milionów zwierząt, poważnie ucierpiała turystyka. Straty oszacowano wtedy na 8,5 miliarda funtów szterlingów.


POWIĄZANE

Siedem nowych ognisk afrykańskiego poru świń (ASF) wykryto w woj. lubelskim. Hod...

Ok. 5 tys. gospodarstw skontrolowała Inspekcja Weterynaryjna pod kątem przestrze...

10 nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) wykryto w Lubelskiem. W gospoda...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę