OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Komunikat Ministerstwa Rolnictwa w sprawie akcji protestacyjnej lekarzy weterynarii

9 sierpnia 2004

W związku z planowaną akcją protestacyjną  lekarzy weterynarii wolnej praktyki  Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 6 sierpnia br. ogłosiło komunikat dotyczący spornych kwestii.

W dniu 14 czerwca 2004 r. Komitet Protestacyjny Ogólnopolskiego Porozumienia Stowarzyszeń Lekarzy Weterynarii Wolnej Praktyki zgłosił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi szereg postulatów, które dotyczyły głownie:

  • warunków i wysokości wynagrodzenia lekarzy weterynarii wyznaczonych do badania zwierząt rzeźnych i mięsa, poprzez wprowadzenie odpowiednich zapisów do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii, postulowano podwyższenie stawek, przyjęcie systemu wynagradzania od zbadanej sztuki również w dużych rzeźniach, w których obowiązuje wynagrodzenie godzinowe;
  • interpretacji przepisów o podatku VAT za czynności urzędowe wykonywane przez wolno praktykujących lekarzy weterynarii wyznaczonych przez powiatowego lekarza weterynarii, oraz obowiązującej stawki VAT za usługi weterynaryjne;
  • W dniach 14, 15 i 16 czerwca 2004 r. z inicjatywy Ministra Rolnictwa odbyły się spotkania przedstawicieli Komitetu Protestacyjnego, w których uczestniczyli również przedstawiciele Głównego Lekarza Weterynarii, Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz przedstawiciele branży mięsnej.

W wyniku tych spotkań ustalono, że zostanie opracowany nowy projekt rozporządzenia w którym będą uwzględnione postulaty protestujących lekarzy weterynarii.

Dnia 16 czerwca 2004 r. Przedstawicielom Komitetu Protestującego przekazano pismo Ministra Finansów z 16 czerwca br. (PP1/811-471/PELM-276/04KSz) stanowiące odpowiedź na wystąpienie Ministra Rolnictwa z dnia 22 kwietnia 2004 r. (ŻWppw.46-47/04(ar), w którym została ostatecznie rozstrzygnięta kwestia podatku VAT zgodnie z postulatami lekarzy weterynarii.

W resorcie opracowano projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii i rozesłano go do uzgodnień międzyresortowych.

W dniu 25 czerwca br. Główny Lekarz Weterynarii wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o utrzymanie godzinowego systemu wynagradzania lekarzy weterynarii w rzeźniach.

Szczegółowe uzasadnienie dla godzinowego systemu wynagradzania Główny Lekarz Weterynarii przedłożył Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi w raporcie w sprawie Obwodów Urzędowego Badania Zwierząt Rzeźnych i Mięsa, wyznaczeń do wykonywania czynności związanych z badaniem zwierząt rzeźnych, wynagrodzeniem za wykonywane czynności wraz ze wstępna analizą etatyzacji w zakładach o dużej zdolności ubojowej, w którym przedstawiono m.in. wady systemu wynagradzania lekarzy weterynarii nadzorujących ubój zwierząt rzeźnych od każdej zbadanej sztuki zwierzęcia.

W związku ze stanowiskiem Głównego Lekarza Weterynarii odnośnie godzinowego systemu wynagradzania lekarzy weterynarii różniącym się od stanowiska Komitetu Protestacyjnego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Wolnej Praktyki – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi pismem z dnia 14 lipca 2004 r. zaprosił Komitet Protestacyjny, Prezesa Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej oraz Głównego Lekarza Weterynarii na spotkanie w dniu 16 lipca br., w celu dokonania ostatecznych uzgodnień projektu rozporządzenia w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii.

Ogólnopolskie Porozumienie Stowarzyszeń Lekarzy Wolnej Praktyki pismem z dnia 14 lipca 2004 r. (Kp18/z/2004) powiadomiło o niemożności udziału w rozmowach z uwagi na sezon urlopowy.

W związku z argumentami przedłożonymi przez Głównego Lekarza Weterynarii w części dotyczącej systemu wynagradzania lekarzy weterynarii, Kierownictwo Resortu zdecydowało o utrzymaniu godzinowego systemu wynagradzania również w rzeźniach o dużej zdolności ubojowej oraz wprowadzenie tego systemu w rzeźniach o małej zdolności ubojowej.

Wynagrodzenie za każdą godzinę nadzoru lekarza weterynarii ustalono na 41 zł.

Za przyjęciem rozwiązania zaproponowanego przez Głównego Lekarza Weterynarii, przemawiały następujące argumenty:

1) zlikwidowanie olbrzymich dysproporcji finansowych lekarzy weterynarii, zatrudnionych zwłaszcza w rzeźniach o dużej zdolności ubojowej;
2) zapobieżenie nieuzasadnionym dysproporcjom wynagrodzeń za wykonywanie tych samych czynności przez różnych lekarzy weterynarii,
3) konieczność wynikająca z ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej zawierania umów z osobami, a nie podmiotami gospodarczymi.

Ponadto godzinowe wynagrodzenie pozwoli powiatowym lekarzom weterynarii na ilościowo właściwą obsadę lekarską w poszczególnych rzeźniach a tym samym na zapewnienie bezpieczeństwa zdrowia publicznego. Wprowadzenie zasady godzinowego wynagrodzenia wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społeczności weterynaryjnej, a zwłaszcza lekarzom weterynarii, którzy obecnie pozbawieni są wyznaczeń lub badają zwierzęta rzeźne i mięso w bardzo ograniczonym zakresie.

System wynagradzania od liczby zbadanych sztuk był krytykowany przez ekspertów z Unii Europejskiej i utożsamiany z systemem akordowym (duża liczba zbadanych zwierząt przy jak najmniejszym zatrudnieniu), który w skrajnych przypadkach mógł spowodować pogorszenie jakości nadzoru weterynaryjnego.


POWIĄZANE

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...

Pomyślnie zakończyły się poprzedzone konsultacjami prace legislacyjne nad przesu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę