Koniec ptasiej grypy?

7 listopada 2005

Możliwość wystąpienie ptasiej grypy w Polsce w tym roku jest już minimalna - uspakaja Inspekcja Weterynaryjna. To dobra informacja dla hodowców drobiu i zakładów drobiarskich. Niestety niektórych strat nie uda się już odrobić.

Wirus ptasiej grypy został ostatecznie wykryty tylko w Rumunii, Turcji i Rosji. Nie potwierdziły się doniesienia o ogniskach choroby w Niemczech, Grecji, Szwecji i Chorwacji. Nic nie wskazuje także na to, aby w Unii Europejskiej doszło do epidemii oraz, aby zagrożone było zdrowie człowieka.

Nasze władze wolały jednak dmuchać na zimne i aby zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenianiu się wirusa zakazały targowiskowego handlu drobiem oraz organizowania wystaw ptactwa. Minister rolnictwa nakazał również trzymanie drobiu w kurnikach. Jeżeli w ciągu dwóch tygodni w Polsce nie wystąpi żadne ognisko choroby jesteśmy bezpieczni, a obowiązujące obostrzenia już w grudniu będzie można odwołać. Ryzyko wzrośnie znów na wiosnę, gdy wędrowne ptaki będą wracać z ciepłych krajów przez Polskę.

Ptasiej grypy w Polsce nie ma i prawdopodobnie nie będzie, ale informacje o ewentualnej pandemii już zrobiły swoje. Jako pierwsi odczuli je we własnych kieszeniach hodowcy drobiu.

Jeszcze nie dawno za kilogram żywych ptaków w skupie płacono 3 złote za kilogram. Teraz ceny spadły o 1/3. Straty poniosły też zakłady drobiarskie, które w walce o klienta musiały obniżyć ceny drobiu w sklepach. Na rynku także ceny jaj oraz indyków. W najmniejszym stopniu ucierpieli hodowcy gęsi. Ich ceny nie zmieniły się, gdyż prawie w całości są one eksportowane do Niemiec.


POWIĄZANE

Sprzedaży leków weterynaryjnych, za pośrednictwem Internetu rośnie z roku na rok...

USDA (WYDZIAŁ ROLNICTWA STANÓW ZJEDNOCZONYCH) ogłasza działania mające na celu u...

Jak informuje Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę