Kozie BSE?

12 lipca 2005

Najpierw choroba wściekłych krów, a teraz choroba wściekłych kóz? Naukowcy z niepokojem przyjęli informacje, że czynnik BSE może przenosić się między zwierzętami.

Jeszcze niedawno naukowcy byli przekonani, że BSE występuje tylko u krów, a podstawową drogą zachorowania jest karmienie ich mączkami mięsno-kostnymi. Odkryty w styczniu pierwszy przypadek BSE u kozy pokazał, że choroba pokonała barierę międzygatunkową i wciąż jest groźna. Nie tylko dla zwierząt.

Do tej pory w Polsce w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej przypadków BSE było niewiele - od 2001 roku zaledwie 30. Prawdopodobnie dlatego, że polscy rolnicy nawet przed wprowadzeniem zakazu rzadko skarmiali krowy mączkami mięso -kostnymi.

To jak dalej rozwinie się epidemia szalonych krów jest wielką niewiadomą. Naukowcy wciąż nie znają odpowiedzi na niektóre pytania. Do tej pory największą liczbę przypadków BSE zanotowano w Wielkiej Brytanii. Tam też najwcześniej - bo już w 96 roku - wprowadzono zakaz karmienia krów mączkami mięsno-kostnymi. Mimo to, od tego czasu zanotowano tam prawie 100 przypadków BSE.


POWIĄZANE

Sprzedaży leków weterynaryjnych, za pośrednictwem Internetu rośnie z roku na rok...

USDA (WYDZIAŁ ROLNICTWA STANÓW ZJEDNOCZONYCH) ogłasza działania mające na celu u...

Jak informuje Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę