Agrolok_280518

Krewetki pod lupą

19 maja 2005
Skargi byłych pracowników, liczne kontrole inspekcji pracy, weterynarii, urzędu pracy i doniesienie do prokuratury. Tak rozpoczęła działalność przetwórnia krewetek - informuje "Gazeta Lubuska".

Firma GrEla od kwietnia szkoli bezrobotnych w obrabianiu owoców morza. Z tej szansy skorzystał m.in. Grzegorz Matuszkowiak, wcześniej przez dwa lata bezrobotny. Bardzo mu zależało na pracy, ale wytrzymał tylko miesiąc. "To i tak długo. Inni odchodzili po kilku dniach" podkreśla. "Gazeta Lubuska" dotarła do ośmiu innych byłych pracowników, którzy zastrzegli sobie anonimowość.

"Kiedy jedna z kobiet powiedziała, że nie może zostać po godzinach, to kierownik spytał ją, czy wyrobiła normę. To był taki straszak" opowiada G. Matuszkowiak.

Norma to 0,5 kg krewetek na godzinę, ale nie mniej niż 90 kg miesięcznie. W hali jest ok. 7 stopni C, stworzonka są malutkie i trudno się je obrabia. Przekroczenie terminu o siedem dni grozi... karą równą miesięcznej pensji - dodaje dziennik.

"Koleżanka nawet nagrała na dyktafon kierownika jak mówi, że po miesięcznym przyuczeniu nikt takiej normy nie wyrobi" mówi jedna z byłych pracownic. Na jaką pensję można liczyć podczas szkolenia? 400 zł brutto, czyli ok. 320 zł na rękę. "I jeszcze jej nie dostaliśmy - denerwują się rozmówcy gazety. Podkreślają, że choć umowa była o dzieło, pracowali jak na etacie - po osiem godzin dziennie. Inne mankamenty to brak: badań lekarskich, przeszkolenia bhp, instruktażu. Najpierw były dwie przerwy dziennie, potem już tylko jedna. "Prezesowa chodziła po stołówce z zegarkiem w ręku" - wspomina "Gazecie Lubuskiej" Matuszkowiak.

POWIĄZANE

10 nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) wykryto w Lubelskiem. W gospoda...

Zbyt niskie płace i duże niedobory kadrowe w Inspekcji Weterynaryjnej nie sprzyj...

Organizacje branżowe zajmujące się produkcją i przetwórstwem żywca wieprzowego s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę