aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

KULAWKA CIELĄT

19 czerwca 2002


KULAWKA CIELĄT
(Navel – ill)


PRZYCZYNY
Choroba zakaźna, spowodowana zakażeniem noworodków cieląt, najczęściej przez pępowinę lub drogą pokarmową. Czynnikami zakaźnymi są: Escherichia coli, Streptococcus sp., Corynebacterium sp., Staphylococcus sp., Fusobactehum necrophorum, Pasteurella sp. i inne.

OBJAWY KLINICZNE
Najczęstszym objawem klinicznym jest zapalenie pępowiny, a w następstwie utworzenie się w tym miejscu ropnia. Dochodzi też czasem do powstania przepukliny pępkowej. Zapaleniu pępowiny towarzyszyć mogą zapalenia stawów, w przypadkach nie leczonych może dojść do posocznicy i zejścia śmiertelnego.

ZMIANY ANATOMOPATOLOGICZNE
Zapalenie i ropień w okolicy pępowiny, rozsiane ropnie w narządach wewnętrznych, obrzęki stawów z nadmierną ilością zapalnie zmienionej mazi w jamach stawowych, zapalenie otrzewnej i opłucnej, szczególnie przy infekcji Escherichia coli.

POMOCNICZE BADANIA LABORATORYJNE
Bakteriologiczne badanie ropy i zapalnych wysięków jam stawowych objętych wyraźnym procesem zapalnym. Wykonanie antybiogramu.

LECZENIE
Wczesne, ostre formy leczy się stosunkowo skutecznie, stany ciężkie i przewlekłe trudno poddają się terapii. Podaje się antybiotyki – Tarchomiocin 1,5 ml/kg m.c., Oxyvet 1 ml/10 kg m.c., sulfonamidy – Polisulfamid 0,4-1 ml/kg m.c., Vesulong 0,3-0,4 ml/kg m.c. Ropnie leczy się chirurgicznie. Przy ropnych zapaleniach stawów podaje się antybiotyki dostawowo i ogólnie.

ZAPOBIEGANIE I ZWALCZANIE
Utrzymywanie właściwych warunków higienicznych w pomieszczeniach porodówek. Odkażanie pępowiny jodyną natychmiast po urodzeniu. W stadach, w których występują masowo kulawki cieląt, zwrócić uwagę na dokładne oczyszczenie i odkażenie porodówek, profilaktycznie można podawać natychmiast po urodzeniu antybiotyki i surowice bydlęce. Zwracać uwagę na prawidłowe podanie siary noworodkom.


na podstawie: "Wybrane choroby bydła", Jacek Sikora 


POWIĄZANE

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...

  Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia (UE) 2019/6 jest obowiązek gromad...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę