OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Laureaci nagrody dla młodych naukowców firmy Alltech zamierzają „ulepszyć świat”

22 maja 2015
[LEXINGTON, Kentucky] – Laureatami 10 dorocznej nagrody dla młodych naukowców w programie Alltech Young Scientist (AYS), największym międzynarodowym konkursie tego rodzaju, który nagradza geniusz naukowy oraz eksperymentalne zastosowania rozwiązań naukowych w rolnictwie, zostało w tym roku dwóch studentów. Uczestnicy musieli przedstawić prace naukowe, które potwierdzały ich szeroką wiedzę oraz umiejętność jej zastosowania w rolnictwie w celu poprawy przyszłości świata.


Xiaoqiu (Churchill) Wang z Texas A&M University w College Station, Teksas, został zwycięzcą w kategorii absolwentów. Rafał Białek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska, zwyciężył w kategorii studentów. W tym roku do AYS zgłosiło się 9000 studentów z 62 krajów.

Dr Aoife Lyons, dyrektor ds. inicjatyw naukowych w firmie Alltech, oraz dr Inge Russell, dyrektor programu AYS, poinformowały o przyznaniu nagród na stadionie Rupp Arena podczas międzynarodowej konferencji Alltech REBELation, poświęconej poszukiwaniu innowacji, inspiracji i pomysłów, które zmienią świat.
„Międzynarodowe uznanie dla moich obecnych badań jest dla mnie wielką inspiracją”, powiedział Wang, dodając, że jego celem jest zostanie w przyszłości niezależnym naukowcem „dokonującym nowatorskich odkryć, które zmienią świat na lepsze”.

Celem jego badań zgłoszonych do AYS było wyjaśnienie, jak to określił, „długo ignorowanej i nieznanej roli wysokiego poziomu fruktozy podczas ciąży”.

„Obumieranie zarodków jest głównym czynnikiem ograniczającym wydajność rozrodczą”, powiedział Wang, podkreślając, że według szacunków wskaźnik obumierania zarodków u świń oraz owiec, bydła i innych przeżuwaczy wynosi od 20 do 40 procent. Dalekosiężnym celem jego prac jest zwiększenie współczynnika zapłodnień oraz donoszonych ciąż w celu poprawy wydajności reprodukcyjnej zwierząt gospodarskich.

Białek, zwycięzca w kategorii studentów, powiedział: „Jestem bardzo zadowolony i dumny ze zdobycia tej nagrody. Oznacza ona, że moja praca ma duże znaczenie”.

Tematem jego pracy jest wykorzystanie fotosyntezy w celu stworzenia komórek solarnych. Opracował on metodę dołączania białek pozyskanych z bakterii purpurowych do dwutlenku tytanu, substancji o szerokim zastosowaniu (np. jako biały barwnik w farbach). Powstałe w ten sposób komórki mogą być według niego wykorzystywane do zamiany energii słonecznej w energię elektryczną i używane jako biosensory do wykrywania zanieczyszczeń w środowisku, np. herbicydów w wodzie.

Białek, którego badania koncentrują się na biofizyce molekularnej, wybrał ten temat, ponieważ wierzy, że połączenie biologii (fotosyntezy) i fizyki (komórki solarne) jest korzystne z punktu widzenia rozwoju nauki i pomoże nam chronić planetę. Po ukończeniu studiów zamierza kontynuować swoje prace jako naukowiec, koncentrując się na badaniu fotosyntezy w aspekcie  biofizycznym.

Komitet złożony z liderów branży rolniczej wybrał ośmiu finalistów spośród nadesłanych 9000 zgłoszeń z 62 państw. Zwycięzca w kategorii absolwentów otrzymał nagrodę w wysokości 10 000 USD, a zwycięzca w kategorii studentów 5 000 USD. Alltech wyróżnił też 46 laureatów regionalnych i lokalnych, z których każdy otrzymał nagrodę w wysokości do 2 000 USD.
Studenci mieli za zadanie przedstawić prace z zakresu kondycji i żywienia zwierząt, upraw rolnych, akwakultury, żywienia, wykorzystania alg, wiedzy o środowisku oraz innych obszarów nauki związanych z rolnictwem.

„W tym roku zachęcaliśmy studentów, aby przekraczali granice i rewolucyjnie podchodzili do poszukiwania rozwiązań dzisiejszych wyzwań”, powiedział dr Pearse Lyons, prezes i założyciel firmy Alltech. „Po raz kolejny studenci nas nie zawiedli. Gratulujemy zwycięzcom sprostania wyzwaniu i zademonstrowania swojego potencjału naukowego”.

Konferencja REBELation kończy się w środę przemówieniami pierwszego trenera koszykówki University of Kentucky, Johna Calipari, oraz Lisy Bodell, założycielki i prezesa firmy futurethink oraz autorki książki „Kill the Company”. John Calipari otrzyma od firmy Alltech Nagrodę za Humanitaryzm.

POWIĄZANE

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...

Pomyślnie zakończyły się poprzedzone konsultacjami prace legislacyjne nad przesu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę