CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Lżejsze rygory ptasia grypa

21 kwietnia 2006

Krajowy Lekarz Weterynarii zapowiada rozluźnienie rygorów dotyczących zapobiegania ptasiej grypie, ale dopiero pod koniec maja. Natomiast już teraz można na przykład wypuszczać na niewielką odległość gołębie. Jednak wyznaczanie dat i mierzenie odległości na niewiele się dotychczas zdaje. Większość rolników i hodowców nic sobie nie robi z ograniczeń.

Tak jest niemal w każdej wsi. Rolnicy tłumaczą, że po zimie trudno utrzymać drób w zamknięciu. Niewiele osób wierzy też w rzeczywiste zagrożenie ptasią grypą. Na sanockim targowisku napis zachęca do kupowania drobiu. Właściciele stoiska twierdzą, że pusta skrzynka to tylko reklama, nie chcą jednak pokazywać twarzy. Przyznają, że sprzedaż drobiu w gospodarstwach bardzo spadła. Tymczasem lekarze weterynarii przypominają, że nadal obowiązuje zakaz handlowania drobiem na targowiskach i nakaz trzymania go pod zadaszeniem i w ogrodzeniu.

Krzysztof Strawa, prezes Podkarpackiej Izby Lekarsko – Weterynaryjnej
-”Kary mogą być różne. Począwszy od nałożenia grzywny w postaci mandatu karnego, lub też w przypadku postaw uporczywych, które stwarzają większe niebezpieczeństwo - to już są kary w gestii sądu grodzkiego."
Weterynarze współpracują z policjantami. Służby przyznają jednak, że wyegzekwowanie przepisów jest bardzo trudne.

Katarzyna Wojtowicz, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w sanoku
-”Niestety policja jest taką instytucją, która ma na celu zapobieganie przestępczości generalnie. Dlatego też trudno nam pilnować każdego gospodarstwa i sprawdzać czy przepisy w tym zakresie są realizowane."

Tylko w Podkarpackiem powiatowi lekarze weterynarii przeprowadzili ponad 350 kontroli w indywidualnych gospodarstwach. W dziesięciu przypadkach skierowali sprawy do sądów grodzkich.


POWIĄZANE

Akcja szczepienia lisów w województwie śląskim rozpocznie się w środę – dowiedzi...

Do 77 wzrosła liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej w ...

Żadna chora świnia nie została w Polsce przetworzona, produkty z wytworzone z po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę