Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Ministerstwo Rolnictwa: polskie świadectwa weterynaryjne odpowiadają unijnym przepisom

19 grudnia 2006

Polskie świadectwa weterynaryjne są od lat znane stronie ukraińskiej i opowiadają wszystkim unijnym przepisom - powiedział PAP w czwartek wiceminister rolnictwa Marek Zagórski, w reakcji na zarzuty szefa ukraińskich służb weterynaryjnych Iwana Bisiuka.

W opublikowanym w czwartek wywiadzie dla gazety "Ukraina Mołoda" Bisiuk stwierdził, że ukraińskie służby weterynaryjne są niezadowolone z wyników kontroli przeprowadzonych w polskich masarniach i ostrzegają, że czasowy zakaz importu mięsa z Polski na Ukrainę może zostać utrzymany.

Według Biusiuka, główne pretensje ukraińskich weterynarzy dotyczą świadectw weterynaryjnych, które w Polsce - jak powiedział - można kopiować na zwykłym ksero, podczas gdy na Ukrainie "mają one siedem zabezpieczeń przed sfałszowaniem".

Zagórski uważa, że jest to pretekst. Przypomniał, że powodem zablokowania w marcu tego roku eksportu mięsa z Polski na Ukrainę było tłumaczenie, że Ukraina nie jest w stanie poradzić sobie z przemytem z Polski. Wiceminister zauważył, że Ukraina nie kwestionowała nigdy jakości polskiej żywności ani systemu weterynaryjnego.

Zagórski zaznaczył, że Ukrainie od wielu lat znane są polskie świadectwa weterynaryjne i zdumiewa go, że dopiero dzisiaj, po wnikliwej kontroli polskich zakładów mięsnych, polskie świadectwa weterynaryjne, do których od wielu lat Ukraina nie miała zastrzeżeń, nie spełniają ich wymogów.

Przypomniał, że świadectwa te zostały zaakceptowane przez Komisję Europejską i spełniają normy unijne we wszystkich wymiarach. Gdyby było inaczej, KE stwierdziłaby, że ma zastrzeżenia, co mogłoby być argumentem wobec Polski w konflikcie z Rosją - powiedział wiceminister.

"Zależy nam na tym, by spór z Ukrainą rozwiązać w sposób jak najmniej nerwowy i emocjonalny, ale są też granice cierpliwości" - powiedział Zagórski.

Przyznał, że na razie nie ma oficjalnego stanowiska Ukrainy w tej sprawie. Ale jeżeli takiego nie będzie, to ze strony Polski zostaną podjęte działania "bardziej zdecydowane".


POWIĄZANE

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...

  Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia (UE) 2019/6 jest obowiązek gromad...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę