aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Mleko i mięso pod lupą

7 października 2004

Jako pierwszy w woj. podkarpackim zostanie skontrolowany przez rosyjskich inspektorów zakład mleczarski w Trzebownisku. Jeśli wypadnie ona pozytywnie, Resmlecz będzie mógł eksportować swoje wyroby na tamten rynek.

Kontrola Resmleczu jest zapowiedziana na 27 października, może to być dzień wcześniej albo dwa później - mówi Andrzej Konieczkowski, podkarpacki wojewódzki lekarz weterynarii w Krośnie. - W naszym regionie będą również kontrolowane zakłady mleczarskie, ale nie wiadomo kiedy.
Polskie firmy mięsne, mleczarskie, rybne i drobiowe utraciły 1 września br. zezwolenia na eksport do Rosji. Decyzję taką podjęła strona rosyjska po naszym wejściu do UE. Do Rosji mogą eksportować tylko te zakłady, które dobrowolnie poddadzą się kontroli tamtych służb weterynaryjnych i uzyskają ich zezwolenie. Unijne certyfikaty eksportowe nie są przez stronę rosyjską honorowane.
Do tej pory rosyjscy inspektorzy skontrolowali w kraju 75 zakładów - z 400 starających się o certyfikat na eksport do Rosji. Jedynie 19 z nich dostało takie zezwolenia.

Rosyjskie inspekcje nie są ostrzejsze od unijnych, ale są inne. Trudno nawet przewidzieć, z jakich względów kontrolowany zakład nie otrzymuje certyfikatu - wyjaśnia A. Konieczkowski.
Główny lekarz weterynarii Piotr Kołodziej też uważa, że nie zgadnie się, które zakłady pozytywnie przejdą kontrolę i uzyskają certyfikat dopuszczający jego produkty na rosyjski rynek, bo ostateczne decyzje zapadają w Moskwie.


POWIĄZANE

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...

  Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia (UE) 2019/6 jest obowiązek gromad...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę