aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nowe laboratorium weterynaryjne

30 czerwca 2005

W Puławach kosztem 20 mln euro powstanie jedno z najnowocześniejszych w Europie laboratoriów weterynaryjnych. Finansowana przez Unię Europejska budowa ma za zadanie poprawić bezpieczeństwo żywności. Ale kolejne tego typu inwestycje w Polsce są już poważnie zagrożone.

Na placu budowy w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach prace trwają w najlepsze. W tym miejscu powstanie jeden z najnowocześniejszych w kraju weterynaryjnych ośrodków badawczych.

Jak na razie w Polsce nie ma na tyle nowoczesnych, a przede wszystkim bezpiecznych laboratoriów, aby wykonywać w nich badania nad wszystkimi groźnymi chorobami.

Inwestycje w największym stopniu sfinansuje Unia Europejska, dla której jest to element budowy systemu bezpieczeństwa żywności. "Nauka, doświadczenia i diagnostyka to podstawa zagwarantowania konsumentom bezpieczeństwa żywność oraz dobrostanu zwierząt" - uważa Janna Husu-Kallio z Komisji Europejskiej.

Inwestycji w bezpieczeństwo żywności powinno być w Polsce więcej. Problemem jest jednak nie uchwalony unijny budżet na lata 2007-2013. Jeżeli na czas nie dojdzie do kompromisu Polska straci sporą część funduszy strukturalnych.

Państwowy Instytut Weterynaryjny jest laboratorium, w którym bada się wszystkie najgroźniejsze choroby odzwierzęce w tym między innymi pryszczyce, BSE, wąglika, salomonellozę i wściekliznę.


POWIĄZANE

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...

  Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia (UE) 2019/6 jest obowiązek gromad...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę