aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nowe przepisy na choroby

19 czerwca 2002

Niedawno, 27 maja br., weszły w życie nowe przepisy ustalające częstotliwość badań profilaktycznych bydła z szczególnym uwzględnieniem badań mających na celu wykrycie BSE.    

Minister rolnictwa w dniu 25 kwietnia zmienił swoje rozporządzenie z 1999 roku w sprawie określenia rodzaju prób, zakresu badań i sposobu prowadzenia dokumentacji przy badaniach kontrolnych występowania zakażeń zwierząt oraz pozostałości chemicznych, biologicznych, leków i skażeń promieniotwórczych w tkankach zwierząt, mięsie, środkach spożywczych pochodzenia zwierzęcego i niejadalnych surowcach zwierzęcych.

Nowe przepisy zobowiązują do przeprowadzania badań kontrolnych ukierunkowanych na wykrywanie gąbczastej encefalopatii (BSE) bydła u:

  • wszystkich zwierząt padłych i zabitych z konieczności bez określonej przyczyny śmieci,
  • wszystkich zwierząt wykazujących jakiekolwiek objawy kliniczne ze strony centralnego układu nerwowego,
  • 3 proc. ubitego powyżej 30 miesiąca życia,
  • całego pogłowia bydła importowanego z państw, w których wystąpiła ta choroba.

W Zakładzie Wirusologii Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach prowadzone są badania za pomocą testu Prionics Check, mające na celu wykrycie białka patogennego. Ma to znacznie zwiększyć próg bezpieczeństwa – twierdzi Ministerstwo Rolnictwa.

Nowe rozporządzenie określa także sposób badania pomoru świń – choroby, która jeszcze kilka lat temu była poważnym problemem dla polskiego rolnictwa. Badania te wykonuje się na terytorium powiatów graniczących z państwem, na którego obszarze występuje lub w ostatnich pięciu latach wystąpiła ta choroba, oraz z takim, które nie podaje informacji na ten temat, a także tych, w których zlokalizowane są międzynarodowe porty lotnicze lub morskie. W tym wypadku pobiera się corocznie próbę krwi 59 sztuk świń i przeprowadza badania. Badania takie będą także wykonywane w powiatach, gdzie w ciągu ostatnich sześciu lat stwierdzono serologiczne wyniki dodatnie, oraz tam gdzie populacja świń wynosi co najmniej 200 sztuk na 1 km2.

W powiatach przylegających do powiatów graniczących z państwem, na terenie którego w ostatnich pięciu latach wystąpił pomór świń lub które nie podają danych na temat zachorowalności, pobiera się corocznie próbę krwi od 29 świń.

Nowe przepisy dotyczą także wykrywania enzootycznej białaczki bydła –  niebezpiecznej choroby zakaźnej. Badania wykonuje się w powiatach, w których co najmniej w 99,8 proc. nie stwierdzono przypadków tej choroby w ciągu ostatnich dwóch lat. Corocznie bada się tam 1/3 pogłowia bydła powyżej drugiego roku życia. 


POWIĄZANE

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...

  Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia (UE) 2019/6 jest obowiązek gromad...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę