Nurogęś z H5N1

14 marca 2006

Mieszkańcy Szczecinka mogą odetchnąć - przynajmniej na razie. Instytut Weterynarii w Puławach oficjalnie wykluczył w poniedziałek, że martwy łabędź znaleziony w mieście w czwartek był chory na ptasią grypę. Ten sam instytut potwierdził natomiast, że u znalezionej w Świnoujściu nurogęsi wykryto wirusa H5N1. Służby zapewniają, że wprowadzone w Świnoujściu środki bezpieczeństwa są wystarczające.

Martwego łabędzia znaleziono tu w czwartek. Po wstępnych badaniach wskazujących na wirusa ptasiej grypy służby, nie czekając na wyniki z Puław, już w niedzielę odgrodziły od reszty miasta park, w którym znaleziono ptaka. W poniedziałek jednak instytut w Puławach podał, że u łabędzia nie stwierdzono ptasiej grypy. Potwierdziły się natomiast przypuszczenia, że u nurogęsi znalezionej w Świnoujściu wykryto wirusa H5N1. To nas nie zaskoczyło - zapewniają wojewoda i wojewódzki lekarz weterynarii. Najlepszym rozwiązaniem było wprowadzenie od razu najostrzejszych środków bezpieczeństwa - i tak zrobiono. Wojewoda i lekarz weterynarii przyznali jednocześnie, że świnoujskie służby trochę przesadziły.

Tablicy, która pojawiła się w niedzielę przed wjazdem do centrum miasta, zakazującej wstępu do miasta i wypuszczania kotów i psów - już nie ma. Informacja na niej była nie tylko bez sensu, ale mogła wywołać w mieście panikę. Wojewódzki lekarz weterynarii przyznał, że w jego ocenie nie ma takiego zagrożenia, by psy i koty były non stop trzymane w domach. A wojewoda - że niektóre zabezpieczenia mogą budzić wątpliwości. Strefa zapowietrzona w Świnoujściu ma obowiązywać 21 dni. I na razie nie ma powodów, by wprowadzać dodatkowe środki bezpieczeństwa. Znaleziona 2 marca nurogęś była jedynie nosicielem wirusa - a to oznacza, że nawet jeśli miała kontakt z innymi dzikimi ptakami, to ryzyko ich zarażenia było znikome.


POWIĄZANE

W centralnej części Francji, w departamencie Loir-et-Cher, na fermie kaczek wykr...

Zarząd KRIR w związku problemami z utylizacją padłych zwierząt wystąpił do minis...

10 czerwca 2019 r. dojdzie do zapowiadanego od dawna zaostrzenia protestu pracow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę