Pierwsze rosyjskie kontrole weterynaryjne wypadły pomyślnie

16 listopada 2007
Czwartek był kolejnym dniem wizytacji polskich zakładów przetwórczych przez rosyjskich inspektorów. Kontrola pierwszego z nich - mleczarni wypadła w środę pomyślnie - powiedział w czwartek PAP wiceminister rolnictwa Marek Chrapek.
Jak informowała PAP w środę Główny Lekarz Weterynarii Ewa Lech, zgodnie z wcześniej przyjętym harmonogramem, jako drugi zostanie skontrolowany zakład produktów drobiarskich w woj. mazowieckim.

Zakłady są audytowane przez 9 przedstawicieli rosyjskich służb weterynaryjnych oraz dwóch ekspertów z unijnego Biura ds. Żywności i Żywienia z Dublina.

Sprawdzają oni ponownie zakłady przetwórcze mleka i mięsa drobiowego, zakłady paszowe oraz chłodnie. Firmy te były już kontrolowane w latach 2004-2005 i uzyskały rosyjskie certyfikaty na eksport żywności na teren Federacji Rosyjskiej.

W piątek kontrolerzy rozdzielą się na dwie grupy. Planowane jest skontrolowanie łącznie 19 zakładów przetwórczych. Audyt potrwa 2 tygodnie. Zakończenie kontroli przewidziane jest na 27 listopada.

Rosjanie zobowiązali się do przesłania projektu raportu w sprawie kontroli do Komisji Europejskiej w ciągu 25 dni roboczych od zakończenia pracy w Polsce.

W 2007 roku na rynek rosyjski eksportowały 42 polskie zakłady, certyfikaty posiadały zaś 62 przedsiębiorstwa.

Inspektorzy nie będą kontrolować zakładów produkujących świeże mięso. Na import mięsa nadal obowiązuje embargo wprowadzone przez Rosję w listopadzie 2005 r.


POWIĄZANE

W poniższym linku (wytyczne ASF-GIW) zamieszczamy wytyczne Głównego Inspektoratu...

Informacje o masowym oddawaniu psów i innych zwierząt towarzyszących do eutanazj...

Zgodnie z ustaleniami ministrów rolnictwa Polski - Jana Krzysztofa Ardanowskiego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę