Polski drób i czeskie zamieszanie

2 października 2006

Czesi oskarżają polskich producentów drobiu o łamanie unijnych przepisów. Chodzi o stosowanie w paszach niedozwolonych mączek mięsno-kostnych. Zarzuty odpiera strona Polska. Nie ma mowy o łamaniu prawa a oskarżenia to nic innego jak próba wyparcia nas z tamtejszego rynku.

Jak na razie doniesienia strony czeskiej, jakoby polscy hodowcy w niedozwolony sposób karmili drób, nie potwierdziły się. Polskim Służbom Weterynaryjnym trudno reagować na takie informacje. Bo czeski test miał charakter nieoficjalny.

Cezary Bogusz zastępca Głównego Lekarza Weterynarii: - Dla nas informacja musi pochodzić od służb weterynaryjnych Republiki Czeskiej. A nie od jakiegoś pana, który jest zły, że polskie jajka w większej ilości trafiają na ich rynek.

Podobnie całe to zamieszanie komentują polscy drobiarze. Według nich, zarzuty Unii Hodowców Drobiu Czech i Moraw to próba wyparcia nas z tamtejszego rynku.: - Polska staje się „Tygrysem Europy”. Z roku na rok od chwili otwarcia granic eksportujemy coraz więcej. Inni po prostu się boją .- uważa Leszek Kawski z Krajowej Rady Drobiarstwa.

Nie byłoby takich problemów gdyby nie luki prawne – przyznają polscy hodowcy. W Unii Europejskiej obowiązują przepisy, które zakazują stosowania mączek mięsno-kostnych, ale nie zabraniają importu jaj czy mięsa ze zwierząt, które takimi paszami były karmione.

Andrzej Danielak, Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu: - Drobiarze walczą, żeby przepisy nie zezwalały na sprowadzanie produktów z poza Unii, produkowanych innym systemem niż w Unii.

Stronie polskiej bardzo zależy na zażegnaniu konfliktu. Rynek czeski jest bardzo obiecujący. W pierwszym półroczu nasi południowi sąsiedzi sprowadzili blisko 12 tysięcy ton jaj. Ponad 4,5 tysiąca ton, a więc blisko 40% pochodziło z Polski.


POWIĄZANE

W związku z wejściem w życie 11. sierpnia 2022 r. rozporządzenia Ministra Rolnic...

Sprzedaży leków weterynaryjnych, za pośrednictwem Internetu rośnie z roku na rok...

USDA (WYDZIAŁ ROLNICTWA STANÓW ZJEDNOCZONYCH) ogłasza działania mające na celu u...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę