OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Ponad 67 przypadków włośnicy w Wielkopolsce

13 lutego 2003

67 osób z objawami zarażenia włośnicą trafiło do Kliniki Chorób Pasożytniczych i Tropikalnych w Poznaniu. Pacjenci ponad dwa miesiące temu jedli przetwory z mięsa dzika. Mięso było przebadane. Dziś pacjenci czują się już lepiej.

Do tej pory do szpitala zgłosiło się 67 osób z okolic Szamotuł. Wszyscy nieco ponad dwa miesiące temu jedli przetwory z dzika. 10 osób, ze względu na poważny stan zdrowia, pozostało w szpitalu, pozostałym udzielono pomocy ambulatoryjnej. Lekarze uważają, że będą do nich zgłaszać się kolejni pacjenci.

Objawy włośnicy podobne są do grypy: łamanie w kościach, wysoka gorączka, a także opuchlizna oczu. Włośnicę można wyleczyć i ci chorzy, którzy już do nas trafili w pierwszej kolejności czują się znacznie lepiej. Wyniki badań laboratoryjnych ulegają normalizacji – mówi Elżbieta Kacprzak. Trzeba podkreślić, że bez fachowej pomocy i specjalistycznych leków włośnicy nie da się zwalczyć.

Dopóki ludzie jedzą surowe lub półsurowe mięso z dzika ryzykują zarażeniem włośniem krętym. Należy też pamiętać, że nie wszystkie badania są w stanie wykazać, czy mięso jest zdrowe. Tylko najnowocześniejsza – wytrawianie – daje taką pewność. Według rozporządzenia resortu rolnictwa jest to jednak tylko jedna z wielu metod badania mięsa na obecność włośnia.


POWIĄZANE

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...

Pomyślnie zakończyły się poprzedzone konsultacjami prace legislacyjne nad przesu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę