Pszczoły chorują

27 września 2005

Nie zaatakował ich ani zgnilec amerykański ani waroza - najczęstrze choroby dziesiątkujące pszczoły. W regionie świętokrzyskim wyginęły pszczoły w kilkanastu pasiekach. Prawdopodobnie zatruły się cukrem buraczanym.

Jeszcze w lipcu z pasieki w gminie Morawica pan Stanisław Zioło zebrał ponad 15 kg. miodu. Nie spodziewał się, że będą to ostatnie plony z tych uli. Plaga przyszła, kiedy zaczął dokarmiać pszczoły. Kiedy przyjechał z trzecią dawka syropu, zobaczył , że całe stado pszczół spadło. Łącznie stracił 28 rodzin. Pszczelarz przypuszcza, że przyczyną tej zagłady był pokarm. Podobnie było w sąsiednich pasiekach.

Prawdopodobnie owady przenosiły zatruty syrop do swoich uli. Zarówno matrwe owady, jak i cukier, którym były karmione są badane w Instytucie Weterynarii w Puławach. Na razie nie ma stuprocentowych wyników, ale są przypuszczenia. To był cukier buraczany. Możliwe, że trująca substancja znajdowała się właśnie w środkach ochrony roślin, którymi nawożona była rola. Na konkretne wyniki badań z instytutu trzeba będzie jeszcze poczekać kilka tygodni, ale znacznie dłużej potrwa odbudowanie zniszczonej pasieki.


POWIĄZANE

Sprzedaży leków weterynaryjnych, za pośrednictwem Internetu rośnie z roku na rok...

USDA (WYDZIAŁ ROLNICTWA STANÓW ZJEDNOCZONYCH) ogłasza działania mające na celu u...

Jak informuje Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę