EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Ptasia grypa atakuje Syberię

3 sierpnia 2005
W obwodzie tiumeńskim na Syberii stwierdzono przypadki ptasiej grypy na fermach kurzych - podała rosyjska agencja ITAR-TASS, powołując się na informacje miejscowych służb weterynaryjnych.

Służby te określiły sytuację jako "poważną" i zapowiedziały przeprowadzenie zakrojonej na szeroką skalę kontroli wszystkich ferm i zakładów przetwórstwa.

Obwód tiumeński jest już drugim punktem w południowej części zachodniej Syberii, gdzie w ostatnim czasie zanotowano przypadki ptasiej grypy. W ubiegłym tygodniu wirus H5N1 spowodował pomór drobiu w obwodzie nowosybirskim. Cztery rejony tego obwodu w ubiegły piątek objęto kwarantanną. Na Syberii nie zanotowano natomiast żadnych przypadków zarażenia ludzi. Od 2003 roku w krajach Azji - głównie w Wietnamie i Tajlandii - na ptasią grypę zmarło do najmniej 57 osób.

Według rosyjskiego głównego epidemiologa Giennadija Oniszczenki, pojawienie się wirusa ptasiej grypy na Syberii może być związane z migrującymi ptakami, które w czasie podróży odpoczywają w rejonie syberyjskich jezior.


POWIĄZANE

W zeszłym miesiącu odbyło się spotkania Komitetu ds. Weterynaryjnych Produktów L...

  Jak poinformował Główny Inspektoroat Weterynarii, dzięki staraniom Głównego Le...

W związku z przedświątecznym wzrostem zapotrzebowania konsumentów na zakup żywyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę