Ptasia grypa atakuje Syberię

3 sierpnia 2005
W obwodzie tiumeńskim na Syberii stwierdzono przypadki ptasiej grypy na fermach kurzych - podała rosyjska agencja ITAR-TASS, powołując się na informacje miejscowych służb weterynaryjnych.

Służby te określiły sytuację jako "poważną" i zapowiedziały przeprowadzenie zakrojonej na szeroką skalę kontroli wszystkich ferm i zakładów przetwórstwa.

Obwód tiumeński jest już drugim punktem w południowej części zachodniej Syberii, gdzie w ostatnim czasie zanotowano przypadki ptasiej grypy. W ubiegłym tygodniu wirus H5N1 spowodował pomór drobiu w obwodzie nowosybirskim. Cztery rejony tego obwodu w ubiegły piątek objęto kwarantanną. Na Syberii nie zanotowano natomiast żadnych przypadków zarażenia ludzi. Od 2003 roku w krajach Azji - głównie w Wietnamie i Tajlandii - na ptasią grypę zmarło do najmniej 57 osób.

Według rosyjskiego głównego epidemiologa Giennadija Oniszczenki, pojawienie się wirusa ptasiej grypy na Syberii może być związane z migrującymi ptakami, które w czasie podróży odpoczywają w rejonie syberyjskich jezior.


POWIĄZANE

Reformy systemu bezpieczeństwa żywności nie uda się przeprowadzić bezkosztowo - ...

Od dwóch miesięcy nie było żadnego ogniska ptasiej grypy w naszym kraju, natomia...

Polska został uznana przez Komisję Europejską za kraj wolny od białaczki bydła o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę