informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Ptasia grypa coraz bliżej?

28 lutego 2006

Informacja, że wirus ptasiej grypy dotarł do graniczącej z Polską Brandenburgii, powoduje na Dolnym Śląsku pierwsze objawy paniki. Wiele osób, które nie zaszczepiły się jesienią przeciwko wirusowi zwykłej grypy, teraz chce się szczepić.

 Dolnoślązacy ruszyli do aptek po szczepionkę przeciwko zwykłej grypie, gdy pojawiły się informacje, że u naszych niemieckich sąsiadów wykryto wirusa grypy ptasiej. W większości przypadków od okienek odchodzą jednak w kwitkiem – szczepionek w aptekach nie ma. Niewielkie ich zapasy posiada tylko kilka największych wrocławskich przychodni; to zapasy, które pozostały od jesieni.

Lekarze wciąż uspakajają; ich zdaniem na ptasią odmianę grypy znacznie trudniej zachorować. Do osób wracających z terenów, w których wystąpiły ogniska choroby, apelują jednak, by w przypadku wystąpienia jej objawów, niezwłocznie powiadomić lekarza. Objawy zarażenia groźnym wirusem H5N1 są takie same, jak w przypadku zwykłej grypy: wysoka gorączka i bóle stawów.

Lekarze radzą, by przeciwko tradycyjnej grypie w pierwszej kolejności zaszczepiły się osoby starsze i dzieci. Zmniejszy to ryzyko zakażania. Specjaliści jednak są zdania, że bardziej niż odmiany ptasiej, powinniśmy się bać właśnie grypy zwykłej, ta bowiem powoduje wiele groźnych powikłań. Na całym świecie z powodu ptasiej grypy zmarło dotychczas ok. 90 osób; tymczasem z powodu powikłań grypy klasycznej każdego roku na świecie umiera 500 tys. ludzi.


POWIĄZANE

Nowe dane sugerują, że szczepienia i inne środki kontrolne powstrzymały epidemię...

Po raz pierwszy na praktyki do Afryki wyjechała w 2016 r. Był to kurs dla studen...

Kuba wprowadziła czasowy zakaz sprowadzania wieprzowiny i wołowiny z Polski - po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę