aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ptasia grypa już nad Odrą

1 marca 2006

2 martwe ptaki zarażone groźnym szczepem ptasiej grypy H5N1 znaleziono nad Odrą, w pobliżu niemieckiego miasta Schwedt. Wyznaczono tam specjalne strefy ochronne. W stan gotowości zostały postawione polskie służby sanitarne i weterynaryjne.

Niemcy wyznaczyli 3-kilometrową strefę zakazu wstępu dla ludzi. Na terenie 10 kilometrów obowiązuje strefa obserwacji ptaków. Władze niemieckie poinformowały stronę polską, że obie strefy powinny objąć także część obszaru województwa zachodniopomorskiego.

Jednak informacja o chorych na H5N1 ptakach – dzikiej kaczce i łabędziu – najwyraźniej zaskoczyła Wojewódzki Sztab Reagowania Kryzysowego w Szczecinie. O chorych ptakach członkowie sztabu dowiedzieli się od dziennikarzy.

Sztab kryzysowy na razie jest bardzo oszczędny w swoich decyzjach, czeka bowiem na ruch władz niemieckich, a te z kolei czekają na potwierdzenie wyników badań tkanek ptaków w laboratorium w Londynie. Próbki padłego ptactwa pojechały w tej chwili do Wielkiej Brytanii i do momentu oficjalnego stwierdzenia wirusa władze niemieckie nie będą podejmowały żadnych jednoznacznych działań - powiedział radiu RMF wojewoda zachodniopomorski Robert Krupowicz. Do pracy ruszyli natomiast wszyscy weterynarze z powiatu gryfińskiego. Mają oni sprawdzić kurze fermy i gospodarstwa indywidualne w odległości kilku kilometrów od granicy.

Na polsko-niemieckich przejściach granicznych w Świnoujściu i Krajniku Dolnym rozłożone zostały maty z płynem dezynfekującym. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało już zgodę na zamknięcie przejścia w Krajniku Dolnym, które położone jest w odległości ok. 3 km od miejsca, w którym znaleziono zarażone ptaki. Do władz niemieckich został już wysłany list w tej sprawie.


POWIĄZANE

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...

  Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia (UE) 2019/6 jest obowiązek gromad...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę