Ptasia grypa krąży

13 lutego 2006

Są kolejne ogniska ptasiej grypy. Najnowsze informacje donoszą o obecności wirusa w Turcji, Iranie i Nigerii. Niepokoi też nagła śmierć indyjskiego marynarza, który z objawami ptasiej grypy przybił do jednego z litewskich portów. Czy to śmiercionośny wirus wykażą ekspertyzy.

Więcej spokoju. Tak ostatnie doniesienia o ptasiej grypie komentują polscy drobiarze i przypominają, że nasz drób jest bezpieczny i spożywanie go niczym nie grozi.

- Warunki sanitarne i weterynaryjne jakie są w zakładach polskich, w europejskich fermach dają pewność, że społeczeństwo nie powinno się bać ptasiej grypy.- mówi Leszek Kawski z Krajowej Rady Drobiarstwa.

Potwierdzają to specjaliści. Wirus ptasiej grypy przenosi się na człowieka w wyniku nieprzestrzegania zasad higieny w bezpośrednich kontaktach z chorym drobiem.

Zdaniem weterynarzy, w Polsce ryzyko zatrucia człowieka wirusem ptasiej grypy jest minimalne. Choćby dlatego, że ludzie coraz więcej wiedzą na temat tej choroby.

- Nasze służby są co chwilę informowane – to bardzo dobrze – o znalezieniu padłych ptaków. Wszystkie te przypadki wykluczamy, bo to zatrucia. – mówi Krzysztof Jażdżewski Główny Lekarz Weterynarii

Ale drobiarze z niepokojem obserwują rozwój sytuacji. Wywołanie kolejnej psychozy ptasiej grypy mogłoby znacznie osłabić popyt na białe mięso. A to oznacza dla producentów kolejne straty.


POWIĄZANE

Sprzedaży leków weterynaryjnych, za pośrednictwem Internetu rośnie z roku na rok...

USDA (WYDZIAŁ ROLNICTWA STANÓW ZJEDNOCZONYCH) ogłasza działania mające na celu u...

Jak informuje Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę