Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Ptasia grypa krąży

13 lutego 2006

Są kolejne ogniska ptasiej grypy. Najnowsze informacje donoszą o obecności wirusa w Turcji, Iranie i Nigerii. Niepokoi też nagła śmierć indyjskiego marynarza, który z objawami ptasiej grypy przybił do jednego z litewskich portów. Czy to śmiercionośny wirus wykażą ekspertyzy.

Więcej spokoju. Tak ostatnie doniesienia o ptasiej grypie komentują polscy drobiarze i przypominają, że nasz drób jest bezpieczny i spożywanie go niczym nie grozi.

- Warunki sanitarne i weterynaryjne jakie są w zakładach polskich, w europejskich fermach dają pewność, że społeczeństwo nie powinno się bać ptasiej grypy.- mówi Leszek Kawski z Krajowej Rady Drobiarstwa.

Potwierdzają to specjaliści. Wirus ptasiej grypy przenosi się na człowieka w wyniku nieprzestrzegania zasad higieny w bezpośrednich kontaktach z chorym drobiem.

Zdaniem weterynarzy, w Polsce ryzyko zatrucia człowieka wirusem ptasiej grypy jest minimalne. Choćby dlatego, że ludzie coraz więcej wiedzą na temat tej choroby.

- Nasze służby są co chwilę informowane – to bardzo dobrze – o znalezieniu padłych ptaków. Wszystkie te przypadki wykluczamy, bo to zatrucia. – mówi Krzysztof Jażdżewski Główny Lekarz Weterynarii

Ale drobiarze z niepokojem obserwują rozwój sytuacji. Wywołanie kolejnej psychozy ptasiej grypy mogłoby znacznie osłabić popyt na białe mięso. A to oznacza dla producentów kolejne straty.


POWIĄZANE

W imieniu wszystkich lekarzy weterynarii zwracamy się z apelem do Prezydenta RP ...

Główny Lekarz Weterynarii informuje o aktualnej sytuacji w zakresie występowania...

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach od 15 do 26 marca 2021 r. w czę...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę