Ptasia grypa u wrót

21 lutego 2006

Łzawienie, wyciek z nozdrzy, biegunka oraz gwałtowny spadek nieśności – takie objawy u ptaków powinny zaniepokoić każdego hodowcę drobiu. Ptasia grypa jest coraz bliżej. Zachorowania na nią wcale nie muszą u nas wystąpić, ale mogą.

Wszystkie niepokojące objawy hodowcy powinni zgłaszać do powiatowych lekarzy weterynarii lub urzędów gmin. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa muszą też podjąć wszystkie kroki, aby zabezpieczyć drób przed zarażeniem.

- Nakazuje się trzymanie drobiu w zamknięciu lub w sposób uniemożliwiający kontakt z dzikimi ptakami oraz zakaz wystaw, targów, pokazów i konkursów z udziałem żywych ptaków. – powiedzial Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa

Według Inspekcji Weterynaryjnej o bezpieczeństwo w dużych fermach nie ma, co się obawiać. Największe prawdopodobieństwo zarażenia wirusem występuje w niewielkich przydomowych hodowlach. Ale przed ptasią grypą można się uchronić.

Karmienie i pojenie drobiu musi się odbywać w pomieszczeniach zamkniętych. Ważne jest także, aby woda używana do pojenia nie pochodziła z miejsc, do których mogą mieć dostęp dzikie ptaki. Rolnicy, jeżeli mają taką możliwość powinni oddzielnie trzymać drób grzebiący od wodnego. A to, dlatego że dużo łatwiej mogą zarazić się wirusem gęsi czy kaczki niż kury. - Jeżeli ktoś przychodzi z zewnątrz nie powinien przebywać tam gdzie jest drób, gdyż on może mechanicznie przenieść wirusa na obuwiu, czy też na ubraniu. – mówi Krzysztof Jażdżewski, Główny Lekarz Weterynarii

Wirus ptasiej grypy raczej nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Zdaniem Głównego Lekarza Weterynarii lepiej jednak dmuchać na zimne i po każdym kontakcie z drobiem dokładnie myc ręce. Nie zaszkodzi też zmiana ubrania wierzchniego podczas karmienia ptaków.


POWIĄZANE

Podjęcia „stanowczych, natychmiastowych działań” zmierzających do zwalczania cho...

Do 18 czerwca br. na terytorium Polski wykryto 34 ogniska ASF oraz ponad 340 prz...

Reformy systemu bezpieczeństwa żywności nie uda się przeprowadzić bezkosztowo - ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę