aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rosjanie nie podają, kiedy wznowią kontrole weterynaryjne

14 września 2004

Do poniedziałku, 13 września, Główny Inspektorat Weterynarii nie uzyskał informacji od strony rosyjskiej o terminie wznowienia kontroli weterynaryjnych w polskich zakładach przetwórczych - poinformował PAP doradca głównego inspektora weterynarii Jacek Leonkiewicz.

"Do dzisiejszego poniedziałku nie mamy informacji, żeby do nas przyjeżdżali, nie mamy list lekarzy, inspektorów. W związku z tym nie możemy prosić o przyspieszenie wydania wiz" - powiedział Leonkiewicz.

Doradca poinformował, że w pierwszym etapie zostało skontrolowanych 75 zakładów mięsa czerwonego (wołowina, wieprzowina) zajmujących się ubojem i rozbiorem mięsa. Przypomniał, że tylko 19 z nich uzyskało certyfikaty Federacji Rosyjskiej pozwalających na handel z Rosją.

Do drugiego etapu kontroli przygotowanych jest 75 zakładów mleczarskich i 85 zakładów mięsa czerwonego produkujących wyroby mięsne.

"My chcemy tak załatwić sprawę, by z drugim etapem połączyć trzeci etap, na który czekają zakłady przetwórstwa ryb, zakłady mięsa drobiowego i zakłady przetwórstwa jaj" - zaznaczył Leonkiewicz.

Dodał, że łącznie z zakładami już skontrolowanymi w pierwszej grupie i z tymi, które jeszcze oczekują na kontrole, będzie to ok. 400 zakładów.

Leonkiewicz przewiduje, że weryfikacja zakładów może trwać dość długo ze względu na dużą liczbę zakładów do skontrolowania. Tymczasem ma przyjechać 12 osób, w tym sześciu lekarzy. Trzy dwuosobowe zespoły będą kontrolowały zakłady mleczarskie, a kolejne trzy - zakłady mięsne. Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że jedna ekipa kontroluje przeciętnie jeden zakład w jeden dzień.

Doradca podkreślił, że nie wolno mylić sprawy weryfikacji zakładów, pozwalającej na handel z Rosją, z unijnymi certyfikatami weterynaryjnymi, które są wymagane przy transporcie zwierząt żywych albo produktów pochodzenia zwierzęcego i również stanowią warunek eksportowania tych towarów do Rosji.

Jednolity certyfikat unijny (dla wszystkich 25 państw UE) pozwalający na handel z Rosją miał obowiązywać od 1 października tego roku. Jednakże w wyniku rozmów UE z Rosją termin ten odroczono do 1 stycznia 2005 roku. W handlu z Rosją obowiązują więc przejściowo dotychczasowe certyfikaty unijne.


POWIĄZANE

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...

  Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia (UE) 2019/6 jest obowiązek gromad...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę